19 sep.
2026

Realtid

Donald Trump

USA tappar ledarrollen – svenskarna sticker ut i världen

USA:s president Donald Trump under onsdagen.

Trump hotar begränsa EU-handel efter Kanada-flört

Bilden spricker: Trumps "superaffärer" är en förlustaffär

USA:s president Donald Trump. Bilden är tagen 13 september.

Trump till nytt angrepp mot krav på AI-broms

President Donald Trump.

Trumps gåva till folket sågas – ”känd lögnare”

trump

Storbankerna tar striden mot Trump – vägrar erkänna fel

USA:s president Donald Trump talar under Republikanernas konvent i Dallas, Texas.

Trump utlovar pengaregn vid valseger

sandoz

Läkemedelsjätten: Kunderna får ta smällen om Trumps tullar blir verklighet

trump

Trump hotar med att "sluta handla" – om inte räntan sänks

trump

Karttjänsten vägrade att gå med på Trumps krav – rusar på topplistorna

Bensinpriset slår rekord: Trumps krismöte tog oväntad vändning

Trump lovar venezuelansk olja till USA:s tömda reserv

Domstolen: Trump gick över gränsen mot AI‑jätten

trump

Trump köpte Boeing-aktier – samma dag som bolaget fick statligt kontrakt

trump

Industrin tar fart i Trumps USA – men inte fabriksjobben

Kanadas premiärminister Mark Carney. Bild från i helgen.

Kanada planerar tullsvar: ”Skydda och stödja”

Effektiviseringsorganet Doge, inledningsvis med Elon Musk i spetsen, lades ner i juli. Arkivbild.

USA:s statsskuld växer för snabbt: ”Ohållbar nivå”

kimmel

Disney stämmer myndighet – konflikten med Trump trappas upp

donald trump

Många gruvbolag byter namn – försöker ställa sig in hos Trump

Striden om Trumps kryptovinst stoppar ny krypto-lag

Electrolux tillverkar bland annat kylskåp i Mexiko och drabbas, trots återbetalning, av andra tullar som USA har infört. Arkivbild.

Svenska bolag väntar på Trumps tullpengar

Trump stäms – anklagas för att sälja statlig information

Trump säljer förhandstitt på sina egna sociala medier-poster

Truth Social. Arkivbild.

Trumps bolag i kris – förlorar miljarder och skrotar planerna

USA:s president Donald Trump, här på väg ombord sitt flygplan Air Force One i fredags.

Trumps taktik: Vill vänta ut Iran