Realtid

EU gick rätt i Trumps fälla – tidsfråga innan den slår igen

EU
Ursula von der Leyen får kritik för det ingånga avtalet med Trump. En "fälla" som upplagd för misslyckanden menar kritiker. (Foto: Jacquelyn Martin/AP/TT)
Johan Colliander
Johan Colliander
Uppdaterad: 03 sep. 2025Publicerad: 03 sep. 2025

Kritiken mot det ingångna avtalet mellan EU och Trump är massiv. Enligt vissa kritiker är det dömt att misslyckas varpå förhandlingarna blir ännu hårdare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Turnberry är golfbanan där avtalet mellan USA och EU slöts gällande de nya handelsvillkoren parterna emellan.

Turnberry-avtalet, som det börjat kallas, har sedan det slöts för en dryg månad sedan kritiserats för att ge för mycket eftergifter till USA.

Försvarare av avtalet säger att det var det bästa EU kunde ha hoppats på. Det var ett sätt att köpa tid för framtiden.

EU:s dilemma – ett år efter smärtsamma rapporten

Kontinenten kämpar fortfarande med att omsätta Draghis reformförslag till verklighet.

Undermåligt avtal utan fasta punkter

Avtalet mellan parterna skiljer sig åt från vanliga handelsavtal, menar bland annat John Alistair Clarke, tidigare EU:s handelsförhandlare och chef för EU:s delegation till WTO och FN.

I en kommentar beskriver han det mer som ett uttalande om intentioner om att investera mer och köpa mer.

Missa inte:
EU trotsar Trump – trots hot om tullar. Realtid

ANNONS

Ytterst få av de 19 punkterna i avtalet är fasta, som de 15 procent i tullar som USA lägger på EU. EU:s borttagande av vissa handelshinder för amerikansk industri ingår också.

”Du kan alltid avgöra om en affär är undermålig om orden ’rättvis’ eller ’balanserad’ förekommer i titeln. Båda gör det”, skriver Clarke.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025

Svårt att leva upp till avtalet

Att avtalet är luddigt i kanterna är en medveten strategi från USA menar Robert Benson, biträdande direktör för nationell säkerhet och internationell politik vid Center for American Progress.

I en analys i Politico skriver han att USA var redo för en ny strid direkt efter att avtalet skrivits på. Vilket redan visat sig i vägran att sänka biltullarna innan EU lagstiftat bort sina handelshinder.

EU:s tech i farozonen efter tullavtal

Det ser ut som att Vita huset kommer gå hårt åt mot unionens techindustri.

Enligt Benson är EU:s löften om investeringar på 600 miljarder i investeringar och inköp av amerikansk energi för 750 miljarder dollar omöjliga. De är svåra att tvinga på den privata sektorn.

Nästa steg – techbolagen

ANNONS

Om EU misslyckas med sina löften, kan USA kräva att unionen mildrar sina regler mot amerikanska techjättar – en fråga som redan fanns på bordet under de tidigare förhandlingarna men aldrig beslutades.

”Så när EU oundvikligen inte når sina mål kan USA ta tillfället i akt att pressa på för större eftergifter när det gäller teknikreglering och digitala tjänster”, skriver Benson.

Samtidigt är EU inte maktlöst. Unionen har fortfarande verktyg – men behöver använda dem medan den nuvarande tidsfristen gäller.

Missa inte:
Trumps tullar förenar hans värsta fiender. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

ANNONS
ANNONS