Senast den 7 januari måste Sernekes konkursförvaltare bestämma vilka leverantörer som ska stämmas för återbetalning. Nu rasar småföretagen.
Serneke har en månad på sig att stämma leverantörer


Mest läst i kategorin
Konkursförvaltaren har skickat ut återbetalningskrav till hundratals underleverantörer som fick betalt för arbeten under 2023 och 2024.
Argumentet är att företagen borde ha förstått att Serneke hade betalningssvårigheter – bland annat genom att läsa medieartiklar.
LH Ventteknik krävdes på nära 8 miljoner kronor. I oktober gick bolaget självt i konkurs.
Motstridiga besked
Magnus Demervall, vd på Företagarna, pekar på de förödande konsekvenserna.
”Det är inte minst småföretag som fått återkrav på flera miljoner, pengar som de inte har. Konsekvensen för de här bolagen är förödande”, säger han till Dagens Industri.
Samtidigt som konkursförvaltaren hänvisar till negativa medieartiklar beskrev ägaren Doxa (börskurs Doxa) under 2024 att Serneke var finansiellt förstärkt efter ett kapitaltillskott.
”Att hänvisa till artiklar i pressen är en hårresande argumentation. Vi kan läsa varje vecka om bolag som går dåligt men ingen kan se in i framtiden”, säger Demervall.
Parallell tvist
Konkursförvaltaren Jörgen Wistrand säger till DI att ”det kan bli aktuellt för konkursboet att väcka återvinningstalan i tingsrätt i ett antal fall”.
Mitt i allt detta pågår ytterligare en tvist kring Sernekes konkurs – med tyska Mutare, som köpte fastighetsbolaget bara veckor före konkursen i januari.
Av 1,1 miljarder kronor i köpeskilling finns endast 7,5 miljoner kvar, visar bouppteckningen.
Växande skuldberg
Sernekes skuldberg har vuxit kraftigt sedan konkursen i januari.
Från beräknade 2,1 miljarder kronor i februari hade skulderna i maj ökat till 2,6 miljarder – medan tillgångarna uppgick till 1,4 miljarder.
I våras väntade över 2 800 borgenärer på besked.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.












