En grundpelare i svensk utrikespolitik rasar. Över 60 procent av svenska beslutsfattare har tappat förtroendet för USA som partner. Förtroendekrisen slår direkt mot svenska företags möjligheter att planera för framtiden.
Undersökningen, som riktat sig till beslutsfattare inom juridik, finans och näringsliv, avslöjar en förändring som går djupare än tillfälliga politiska svängningar.
”Det handlar inte om en marginell förändring, utan en fundamental omvärdering av en relation som har varit en grundpelare i svensk utrikespolitik i många decennier”, säger Realtids redaktionschef Simon Kronö till Realtid TV.
Förtroendekris hotar exporten
Begreppet som återkommer i undersökningen är instabilitet. Svenska beslutsfattare beskriver numera USA som ett land som styrs genom oberäknelighet – en egenskap som orsakar direkta problem för näringslivet.
ANNONS
”Svenska företag måste kunna planera långsiktigt, men när USAs handelspolitik kan förändras över en natt blir det en omöjlig uppgift för många av dem”, förklarar Kronö.
Konsekvenserna är mätbara. Med en export som motsvarar över 50 procent av Sveriges BNP drabbas svenska företag både direkt av amerikanska handelstullar och indirekt genom effekterna på andra marknader.
Denna osäkerhet tvingar företag att söka alternativa strategier och nya marknader.
Det som framträder är inte bara en amerikansk försvagning utan en strukturell förändring av världsordningen.
Hälften av de tillfrågade beslutsfattarna tror att USAs försvagade position kommer att leda till en mer multipolär värld – där Kina, enligt Realtids läsare, står som den främsta vinnaren.
ANNONS
Denna utveckling tvingar fram nya strategiska överväganden.
”Sverige och Europa måste ta en större position på den globala scenen. Det ser våra läsare också möjligheter i”, avslutar Kronö.