03 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Höga fondavgifter kan kosta dig hundratusentals kronor

Svenska fondsparare kan betala tusentals kronor i onödan. (Foto: Oscar Olsson / TT)
Johan Colliander

Johan Colliander

Svenskarnas fondförmögenhet nådde rekordnivåer förra året, men höga avgifter riskerar att urholka avkastningen för miljontals sparare. Samtidigt vägrar storbankernas fondbolag kommentera sina avgifter.

Svenskarnas totala fondförmögenhet ökade under förra året till rekordhöga 8 859 miljarder kronor.

Missa inte: Fler tar ut pensionen direkt – lönar det sig? Realtid

Men Finansinspektionen, FI, varnar för att många sparare betalar onödigt mycket i fondavgifter, något som på sikt kan kosta hundratusentals kronor, rapporterar SVT Ekonomibyrån.

Kan förlora 250 000

Enligt FI:s beräkningar kan den som sparar 2 000 kronor i månaden i en aktivt förvaltad fond med en avgift på 1,3 procent förlora runt 250 000 kronor jämfört med en indexfond med 0,2 procent i avgift, sett över en 30-årsperiod.

”Det finns mycket att kamma hem genom att titta på sina fondavgifter”, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI, till SVT.

Läs även: FI:s råd: Håll koll på avgiften i fondsparandet. E55

Medianavgiften för aktivt förvaltade Sverige- och globalfonder ligger på 1,30 procent, medan globalindexfonder har en medianavgift på 0,35 procent och Sverigeindexfonder 0,20–0,25 procent.

Trendbrott oroar

Trots varningarna skedde ett trendbrott förra året. Mer än dubbelt så mycket av nysparandet gick till aktivt förvaltade fonder jämfört med indexfonder, enligt nya siffror från Fondbolagens förening som SVT rapporterade.

Missa inte: ChatGPT kan snuva dig på tusenlappar i pension. Realtid

Langemark menar att börsturbulensen kan ha fått sparare att söka sig till aktiv förvaltning, men pekar också på bankernas inflytande.

”Det kan vara att man litar mycket på de råd som bankerna ger och hur de presenterar fonder på sina plattformar”, säger hon.

Fondbolagen vägrar kommentera

Nästan 85 procent av det privata fondsparandet sker via storbanker, och FI:s analyser visar att storbankernas kunder har fonder med högre avgifter.

Läs även: Fondmisstaget kan kosta dig en kvarts miljon. Dagens PS

Trots det avböjer storbankernas fondbolag att kommentera sina avgiftsnivåer, och Fondbolagens förening vill inte heller ställa upp.

Samtidigt visar en tidigare undersökning som FI genomförde i samarbete med Origo Group att varannan svensk fondsparare saknar koll på vad de betalar i avgifter.

Senaste lediga jobben