Realtid

Blackrock: Svenska sparare vill haka på tysk ETF-hajp

”Tyskland är framförallt den marknad där det går väldigt fort nu" säger Elisabeth Sterner, Nordenchef för BlackRock, om intresset för ETF:er i Europa som kapitalfirman undersökt i en ny rapport.
”Tyskland är framförallt den marknad där det går väldigt fort nu" säger Elisabeth Sterner, Nordenchef för BlackRock, om intresset för ETF:er i Europa. (Foto: Blackrock)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 08 dec. 2025Publicerad: 08 dec. 2025

Investeringarna i ETF:er börjar efter en trög start få fäste i Sverige. Nu visar en rapport från kapitaljätten Blackrock att nära 200 000 svenskar funderar på att göra sin första affär 2026. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

sju
Spela klippet
Spara & placera

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Tre psykologiska fällor som kostar dig pengar

05 dec. 2025

”Det är särskilt kul att se att så många kvinnor har fått upp ögonen för investeringsformen”, säger Elisabeth Sterner som är Nordenchef på BlackRock i en intervju med Realtid. 

Läs även: Pensionsjättarna passar på – tankar Saab – Realtid

Fonder har hållit tillbaka ETF-intresset

ETF:er (Exchange Traded Funds) har länge varit en populär investeringsform bland sparare i USA, men har inte riktigt tagit fart på samma sätt i Europa och Sverige. 

En förklaring till svenska sparares avvaktande hållning har framförallt varit vår utbredda fondkultur som gjort ETF:er ”överflödiga” här. 

ETF:er är just som en sorts fond där man kan investera mot ett särskilt tema som en region eller sektor. Skillnaden är att ETF:erna kan handlas löpande på börsen under dagen jämfört med en fond där kursen sätts på dagsbasis. 

Nu växer dock intresset för ETF:er snabbt även i Sverige, om än från låga nivåer. 

Som Realtid rapporterade om för ett par veckor sedan så visade statistik från Nasdaq att ETF-handeln ökat med 67,3 procent i oktober jämfört med samma period i fjol. 

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025

Växer bland kvinnor

Trenden är stärkt av en ny rapport från den globala kapitaljätten Blackrock

Sverige har numera 1,3 miljoner ETF-investerare – en ökning med 16 procent sedan 2022 enligt rapporten. 

Tillväxten har varit starkast bland kvinnor, där ETF-ägandet ökat med 53,9 procent sedan 2022. Ökningen syns även i alla inkomstgrupper, vilket visar att ETF:er blir alltmer tillgängliga enligt investeringsfirman. 

”Min förhoppning är att ETF:er är ett instrument som kan fortsätta locka fler kvinnliga sparare”, säger Sterner till Realtid. 

Går starkt i Tyskland 

Rapporten är den tredje upplagan av BlackRocks People & Money-studie som genomförts tillsammans med YouGov 2025. Detta för att få en fördjupad bild av motivationer och ekonomiska beteenden hos över 40 000 personer i 15 europeiska länder. 

Sedan 2022, när undersökningen genomfördes för första gången, har ETF-ägande ökat med 69 procent i Europa. 

ANNONS

Givet att just ETF:er är den sparprodukt som växer starkast i hela Europa valde Blackrock att fokusera årets rapport på enbart den kategorin jämfört med tidigare upplagor som tagit ett bredare grepp.

”Tyskland är framförallt den marknad där det går väldigt fort, mycket tack vare tillväxten av digitala handelsplattformar och att det går att handla ETF:er i mindre andelar (fractional dealing)”, säger Sterner  om landet som nu har 14,5 miljoner ETF-investerare och en penetration på 55 procent. 

Inte bara yngre investerare i Sverige

Totalt finns det 32,8 miljoner ETF-investerare i Europa – över 13 miljoner fler än när studien lanserades 2022. 

Sverige tillhör mittenligan av de undersökta länderna. 28 procent av svenskarna har placerat i investeringsformen här vilket är mer än alla våra närmsta nordiska grannländer. 

”Jag skulle säga att det har att göra med den effektiva digitala tillgången här i Sverige med nätmäklare som exempelvis Nordnet (börskurs Nordnet) och Avanza (börskurs Avanza Bank). Men de andra nordiska länderna börjar ta i kapp nu, Danmark stiger exempelvis kraftigt under senare år”, beskriver Elisabeth Sterner. 

Sverige ligger strax över snittet när det gäller genomslag för ETF:er av de undersökta större länderna i Europa. (Källa: BlackRock)

Sverige sticker ut med en hög andel ETF-investerare över 35 år och en relativt låg andel med yngre ETF-investerarna. Bara 25 procent är 18-34 år vilket är lägsta andelen av alla undersökta länder. 

ANNONS

”Den större andelen äldre investerare kan ha att göra med vi har en sådan lång tradition och erfarenhet av investeringar i Sverige, vilket helt enkelt gör den genomsnittliga investeraren är äldre och mer ekonomiskt etablerad”, säger Sterner och tillägger:

”Dessutom är Sveriges kapitalmarknad mogen, transparent och välreglerad, med starkt förtroende för institutionella produkter. ETF:er passar in i denna profil och tilltalar investerare som prioriterar stabilitet och effektiv allokering utan risker förknippade med val av enskilda aktier”.

Fortfarande låg kunskap om ETF:er

Noterbart är att många investerare fortfarande har låg kunskap om investeringsformen. 

60 procent av svenska vuxna har aldrig hört talas om ETF:er, eller har hört talas om dem men vet inte vad de är. 

Den höga siffran till trots så är det ändå en god kunskapsnivå jämfört med flera andra europepiska länder, högt över det europeiska genomsnittet.

Yngre i startgroparna

Samtidigt visar rapporten att investeringarna i ETF:er kan förväntas växa ännu mer kommande år. 

ANNONS

430 000 svenskar uppger att de med stor sannolikhet kommer att investera i ETF:er det kommande året, varav 190 000 förväntas bli förstagångsinvesterare (en ökning på 14 procent jämfört med dagens ETF-investerare).  

I denna grupp är över två tredjedelar (69 %) under 44 år, vilket visar att det trots allt är bland de yngre som intresset är som störst. 

Likviditeten ett starkt skäl

”Jag tror mycket handlar om enkelhet, tillgängligheten och låg kostnad”, säger Blackrocks Nordenchef om varför intresset för ETF:er fortsätter växa. 

Även likviditeten ser hon som ett starkt argument.  

Hon tar som exempel att ETF:erna inom ränte- och obligationsmarknaden hade fortsatt god likviditet under pandemin trots att marknaderna var svårhandlade under perioder. 

Återstår att se om 2026 blir ett år då ETF:erna får ett ännu bredare genomslag i svenskarnas portföljer. 

Läs även: ETF:er tar fart i Sverige: ”Annan likviditet” – Realtid

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.

ANNONS
ANNONS