15 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rubeln faller trots oljepriset – ryska investeringar backar

Den fallande rubeln
Den fallande rubeln överraskar när andra oljeländers valutor gör markanta uppsving. (Kollage: Rysslands centralbank / Getty Images)
Edvard Lundkvist

Edvard Lundkvist

Trots det höga priset på olja faller rubeln mot både dollarn och yuanen. Dessutom minskar investeringarna i Ryssland för första gången sen pandemin.

Flera starka oljeländers valutor går starkt. Dollarn är tillbaka på 9 kronor och 49 öre och norska kronan har nästan hämtat in hela underläget mot den svenska.

Men rubeln visar inte samma styrka. Mot dollarn har den backat drygt fem procent mot Kinas valuta och 4 procent mot USA:s bara i mars.

Och som om det inte vore nog backar investeringarna i Ryssland för första gången sedan pandemin. Från ständigt ökade investeringar till ett tapp på 2,3 procent under 2025.

”Ett år i kylskåpet”

Samtidigt som rubeln vacklar slår centralbankens räntevapen hårt mot landets investeringsvilja. Utvecklingen under 2025 visar på en dramatisk inbromsning: från en tillväxt på 6,5 procent under första kvartalet till ett fall på hela 5,3 procent under det fjärde.

Läs även:
Sprickor i Rysslands budget: Tvingas till smärtsamt sparpaket

Ekonomiminister Maxim Reshetnikov beskriver utvecklingen som det ”naturliga priset” för en stram penningpolitik som syftar till att tygla den ryska inflationen. Men analytiker på marknaden målar upp en betydligt dystrare bild av det ekonomiska läget.

Anton Tabakh, chefsekonom vid kreditvärderingsinstitutet Expert RA, säger enligt Moscow Times att de höga räntorna har skapat en situation där bolag väljer bankboken framför expansion.

Han beskriver det nuvarande läget som ett resultat av landets budgetkris och ett år av att ”klättra in i kylskåpet” i form av höga räntor.

De investeringar som trots allt genomförs handlar sällan om att bygga nytt. Istället tvingas ryska företag lägga enorma summor på att ersätta västerländsk teknik.

Bara under 2024 tvingades bolagen lägga 1,6 biljoner rubel på att ersätta utländsk mjukvara. En nödvändighet för överlevnad, men en klen tröst för en ekonomi under press.

Strypta valutaflöden sänker rubeln

Normalt sett fungerar ett högt oljepris som en kraftfull krockkudde för den ryska ekonomin. Men det verkar inte räcka efter att ryska finansdepartementet stoppat försäljningen av utländsk valuta från den nationella välfärdsfonden, skriver Moscow Times.

Tidigare har fonden stöttat budgeten med närmare två miljarder dollar i månaden. Men nu är fondens likvida medel på sin lägsta nivå sedan 2008, vilket tvingar Kreml att prioritera att rädda reserverna framför att försvara valutakursen.

Storbanken VTB varnar för att rubeln kan försvagas med ytterligare 10 procent mot yuanen till följd av manövern.

Senaste lediga jobben