Realtid

"Jag trodde på honom" – sparkonton töms av AI-bedragare

jag
Tusentals svenskar har drabbats av AI-bedrägerier. (Foto: Canva)
Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 24 okt. 2025Publicerad: 24 okt. 2025

Före detta juristen tömde sina sparkonton efter att ha fått aktietips på Whatsapp. 600 000 kronor försvann innan hon förstod att hon blivit lurad av AI-robotar – styrda från Kina.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Jag tror att det som förundrar mig mest i efterskott är att jag ingen gång innan det här kollapsade tänkte att Adam Gerge inte var Adam Gerge”, säger Catherine Bråkenhielm till SVT Nyheter.

Den före detta juristen är långt ifrån ensam.

Över 5 000 svenskar har gått i samma fälla – nämligen ”pump-and-dump”-bedrägerier, enligt Finansinspektionen.

”Ser ut som en folkfest”

AI-drivna bedrägerier har nått en ny skala och träffar direkt i evolutionära svagheter som sitter hårdkodade i våra hjärnor.

”När en pump and dump-kampanj drar igång ser det ofta ut som en folkfest. Forum fylls av inlägg om ’den nya raketen’, influerare antyder att de har gått in och priset börjar faktiskt röra sig uppåt”, säger Compricers sparekonom Christina Sahlberg till Omni Ekonomi.

Bedragarna spelar på den mänskliga flockinstinkten.

”I dagens finansmarknader leder samma mekanism till att vi springer in i investeringar utan att tänka”, säger Sahlberg.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Ligor från Kina bakom bluffarna

Bakom vågen av bedrägerier står välorganiserade ligor från Kina, enligt Finansinspektionen. De använder AI-robotar för att skapa fejkade profiler av kända finanspersoner som Günther Mårder, Christer Gardell och Adam Gerge.

”Det krävs stora kapitalinsatser för att ro i land en sådan här sak”, säger Jimmy Kvarnström, affärsområdeschef för marknader på Finansinspektionen, till Omni Ekonomi.

Tidspressen i chattgrupperna – att det alltid är bråttom att agera – triggar en annan evolutionär mekanism.

”Evolutionärt sett får det oss att vilja agera snabbt, annars kan vi bli utan vatten och mat”, säger Sahlberg.

Vänta i 24 timmar

För dem som blivit lurade är skamkänslorna ofta det värsta att hantera.

”Många upplever den här skammen mycket värre än själva pengaförlusten”, säger Sahlberg.

ANNONS

Hennes råd: Vänta alltid 24 timmar innan du agerar på ett investeringstips – och kom ihåg att bedragarna utnyttjar universella kognitiva biaser.

”Du är inte dum om du har gått på ett bedrägeri, alla kan bli lurade”, säger Sahlberg.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

ANNONS
ANNONS