Hus svämmades över och bilar krossades när stormen Amy drog över Norden i helgen. Nu kommer notan – och den blir dyr för försäkringsbolagen.
Stormen Amy orsakade skador för hundratals miljoner


Mest läst i kategorin
Stormen Amy har under helgen dragit in över Norden och lämnat efter sig omfattande förstörelse, framför allt i Norge.
Kombinationen av kraftiga vindar och intensiva regn orsakade stora materiella skador.
Det har lett till att försäkringsbolagen snabbt överhopades av skadeanmälningar, skriver Finanswatch.
Bilar har förstörts
Redan på måndagen hade de fyra största aktörerna i Norge – Gjensidige, If, Tryg och Fremtind – tillsammans tagit emot över 6 000 skadeanmälningar.
De flesta gäller stormrelaterade skador, men även vattenskador har rapporterats in.

I flera fall handlar det om nedblåsta tak, förstörda bilar, båtar som krossats, träd som fallit över byggnader och fastigheter som dränkts av vattenmassor.
Gjensidige rapporterade omkring 2 500 skadeanmälningar vid veckans början, medan If hade passerat 1 400.
Senaste nytt
Kan kosta uppemot 200 miljoner
Tryg hade tagit emot cirka 1 300 och Fremtind omkring samma nivå. Försäkringsbolagen har under helgen arbetat i krisläge med förstärkt bemanning för att klara det höga trycket från kunder.
De ekonomiska konsekvenserna är fortfarande svåra att överblicka. Utifrån tidigare skadeärenden uppskattas den genomsnittliga ersättningen för storm- och vattenskador till omkring 75 000 norska kronor.
Om detta används som riktmärke för de anmälningar som hittills inkommit till enbart Gjensidige, kan kostnaderna uppgå till närmare 190 miljoner norska kronor.
Blåsigt även i Sverige
Den slutliga notan blir dock beroende av självrisker, försäkringsbelopp och omfattningen av de enskilda skadorna.
Även i Sverige och Danmark har Amy orsakat störningar, men skadebilden är inte lika omfattande som i Norge, skriver Sak & Liv.
I Västsverige uppmättes vindstyrkor på orkannivå och SMHI utfärdade både gula och orange varningar inför stormen. Tågtrafik och färjeförbindelser till Gotland ställdes in som en försiktighetsåtgärd.
Kan fortsätta stiga
Erfarenheten från tidigare extremväder visar att antalet skadeanmälningar ofta ökar ytterligare dagarna efter en storm, i takt med att fritidshus och mer avlägsna fastigheter besiktigas.
Försäkringsbranschen räknar därför med att belastningen kommer att fortsätta stiga under veckan.
Stormen Amy ser därmed ut att bli en av årets dyraste naturkatastrofer för nordiska försäkringsbolag, och redan nu talas det om samlade skadekostnader på flera hundra miljoner kronor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.











