Realtid

Därför är Nvidia på allas läppar – trots att aktien sjunker

Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 28 nov. 2024Publicerad: 28 nov. 2024

Chipjättens hård- och mjukvara är oumbärlig för techjättarna. Samtidigt brottas Nvidia med flaskhalsar och höga förväntningar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Nya Blocket en katastrof för bilhandlare

18 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Expertens råd: Minska din USA-exponering rejält

17 dec. 2025
30
Spela klippet
Realtid TV

30 procent lägre värdering – om grundaren är kvinna

16 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Lannebo: Marknaden missar mjukvarans roll i AI-boomen

15 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Svenskarna kräver Sverigepris på el

14 dec. 2025

Nvidia har upplevt en explosiv tillväxt och värdeökningen är större än hela Googles moderbolags börsvärde.

Drivande i denna makalösa utveckling är som bekant AI-utvecklingen. Chipjättens hård- och mjukvaruprodukter är oumbärliga för techjättar som Google, Microsoft och Meta.

Missa inte: Svenska AI-krisen: ”Vi har halkat efter rejält”. Realtid

”De är på något sätt centrum för den här utvecklingen och har kapitaliserat väldigt stort på det”, säger Dagens PS reporter Edvard Lundkvist till Realtid TV.

Näst mest ägda aktien

Trots ännu en rapport som överträffade förväntningarna, sjönk Nvidias aktiekurs något. Analytiker menar att många investerare vill säkra sina vinster, samtidigt som framtiden är osäker.

”Nvidia är också det näst mest ägda utländska bolaget bland svenska aktieägare”, säger Dagens PS reporter Edvard Lundkvist till Realtid TV.

Läs mer: Tekniksektorns stjärnor tappar gnistan – vad händer nu? Dagens PS

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Många frågetecken

Analytiker ser en betydande uppsida om chipjätten lyckas möta efterfrågan, men det är osannolikt att det kan ske före 2026.

”Det finns också väldigt mycket frågetecken runt det kommande Blackwell-chippet, som ju är Nvidias stora grej framöver”, säger Lundkvist.

Tills dess förblir Nvidia centrum för AI-marknaden, även om flaskhalsar kan bromsa tillväxten på kort sikt.

Se mer i videon ovan.

Mer från Realtid TV:

Rostig marknad för järnmalm och kobolt. Realtid TV

Laddhybrider populärare än elbilar i Sverige. Realtid TV

ANNONS

Fortfarande mest populära bostadstypen bland svenskarna. Realtid TV

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

ANNONS
ANNONS