Med miljardaffärer, nya partnerskap och en uthyrningsgrad som trotsar konjunkturen visar K-Fastigheter och Stendörren att svensk fastighetsmarknad är långt ifrån stiltje. Men bakom tillväxten döljer sig en omställning där balansräkning och strategisk flexibilitet blivit avgörande.
K-Fastigheter och Stendörren visar styrka – trots pressade resultat


Mest läst i kategorin
K-Fastigheters (börskurs K-Fast Holding) vd Jacob Karlsson lyfter fram entreprenadverksamheten som bolagets motor.
Under årets första sex månader har K-Fastigheter inte bara levererat en omsättning på över en miljard kronor inom affärsområdet, utan också genomfört försäljningar av fastighetsportföljer för miljardbelopp.
Missa inte: Storägaren om fastighetsjättarna: ”Inte rätt värderade”. Realtid
”Vi vill stärka balansräkningen, möjliggöra fler projektstarter och förvärv av byggrätter samtidigt som vi främjar vår verksamhetsgren entreprenad. Det är den historiskt mest lönsamma delen i vår verksamhet”, säger Karlsson till Fastighetsnytt.
Fördubblade hyresintäkter
Siffrorna från delårsrapporten speglar en tydlig strategisk förflyttning.
Genom att göra Brinova till dotterbolag har K-Fastigheter ökat sin hyresintäkt till 310 miljoner kronor för andra kvartalet – vilket är nästan en fördubbling jämfört med året innan, rapporterar Nyhetsbyrån Direkt.
Samtidigt har bolaget sålt en bostadsportfölj i västra Sverige för knappt två miljarder kronor och Kilenkrysset har tagit plats som en av de största ägarna i K-Fastigheter.

Negativt resultat – trots allt
Expansionen har dock ett pris. Trots ökad intjäningsförmåga visar bolaget ett negativt resultat efter skatt för perioden, minus 54,5 miljoner kronor, vilket förklaras av negativa värdeförändringar på derivat och fastigheter.
Efter skatt blev resultatet minus 45,4 miljoner kronor, konstaterar Nyhetsbyrån Direkt.
Det är en påminnelse om att även de mest offensiva tillväxtstrategierna måste pareras mot marknadens volatilitet.
Stopp i skorstenen – bedragarnas knep under sommaren
Bedragare uppger sig för att vara sotare.
Stendörren investerar i hållbarhet
Stendörren (börskurs Stendörren Fastigheter) har valt en annan väg till tillväxt. Med fokus på logistik, lager och lätt industri i nordiska tillväxtregioner har bolaget ökat sina hyresintäkter med 15 procent till 510 miljoner kronor under första halvåret.
Driftnettot steg med 17 procent och förvaltningsresultatet före valutakursförändringar med 13 procent, enligt bolagets delårsrapport.
”Vi ser nu effekterna av detta genom den kraftigt förbättrade uthyrningsgraden under det senaste kvartalet. Detta är ett tydligt kvitto på attraktiviteten i våra projekt och vår portfölj, men också på att konjunkturen kanske passerat botten”, skriver Erik Ranje i vd-ordet.

Stendörren har dessutom genomfört flera förvärv i Köpenhamn, Västerås och Helsingfors, och byggstartat nya projekt i Storstockholm.
Bolaget har även emitterat gröna obligationer och certifierat en logistikfastighet enligt BREEAM-SE v6.0 med högsta betyg, vilket sätter en ny standard för hållbart byggande inom segmentet.
Läs även: Skanska slår förväntningarna: ”Välpositionerat”. Realtid
Negativa värdeförändringar pressar resultaten
Även här märks marknadens utmaningar. Stendörrens resultat efter skatt landar på minus 14 miljoner kronor för andra kvartalet – huvudsakligen på grund av negativa värdeförändringar på derivat och valuta.
Bolaget har samtidigt sänkt sina finansieringskostnader genom refinansieringar och ser en robust efterfrågan på moderna lokaler i urbana lägen.
Pandox ritar om hotellkartan – men vad får Scandic ut av affären?
Bakom miljardaffären döljer sig en komplex maktkamp.
K-Fastigheter och Stendörren illustrerar två olika men parallella rörelser i branschen: den ena satsar på entreprenad och allianser för att frigöra kapital, den andra på förvärv och hållbar utveckling i tillväxtregioner.
Gemensamt är viljan att möta en ny marknadslogik där uthyrningsgrad, likviditet och hållbarhet blivit lika viktiga som tillväxt i kvadratmeter.
”Vi ser således fram mot resterande del av 2025 med en fortsatt hög, stabil och lönsam tillväxt”, skriver Ranje i Stendörrens rapport.
Missa inte: Analytikern: Så kan vi rädda fastighetsmarknaden. E55 TV

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.












