Realtid

Nu bryter japaner sitt tabu: "Vill inte ta över"

japan
Nyligen tog Japans förre premiärminister, Fumio Kishida, emot en delegation av private equity-investerare, vilket visar skiftet i den japanska synen. (Foto: Hiro Komae/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 22 okt. 2025Publicerad: 22 okt. 2025

Att sälja sitt familjeföretag till private equity har traditionellt sett inte lockat japaner alls. Nu börjar synsättet ändras.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Affärer

Stockholms krogboom: 300 restauranger på 25 år

13 dec. 2025

Private equity var länge illa ansett i Japan. Där hade man sett hur vissa riskkapital-bolag köpte upp amerikanska företag i USA på 1990-talet och satte igång med stora besparingspaket.

Nu är situationen helt annorlunda.

Efter årtionden av skepsis har internationella riskkapitalbolag som KKR, Bain Capital, Carlyle och Blackstone fått fotfäste i världens tredje största ekonomi, skriver CNBC.

Svårt att hitta efterträdare

Ett viktigt skäl till det är att den yngre generationen inte vill ta över företag efter sina föräldrar i lika stor utsträckning.

Över 90 procent av Japans små och medelstora företag är familjeägda, och hundratusentals av dem står inför ett akut ledarskapsvakuum när grundarna når pensionsålder.

Enligt World Economic Forum saknar omkring en tredjedel av landets företagsägare över 70 år en efterträdare.

”De är i en ålder där de säger: ’Jag har jobbat hårt. Men mina barn vill inte ta över mitt företag’”, säger investeraren Jun Tsusaka, som ofta får i uppdrag att sälja ett företag åt någon.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Hög arvsskatt

Samtidigt pressar världens högsta arvsskatt många familjer att sälja, vilket öppnat dörren för private equity som en allt mer accepterad lösning.

Det som för två decennier sedan kallades ”gam-kapitalism” ses nu som ett verktyg för att rädda företag, bevara arbetstillfällen och påskynda konsolidering i fragmenterade branscher.

Regeringen i Tokyo uppmuntrar utvecklingen, inte minst för att öka produktiviteten i ett näringsliv präglat av överkapacitet och åldrande strukturer.

Växer kraftigt i Japan

Marknaden har vuxit snabbt. Enligt Bain & Co. har Japan nått transaktionsvolymer över tre biljoner yen – motsvarande drygt 20 miljarder dollar – fyra år i rad.

En stor del av affärerna gäller generationsväxlingar, men även avknoppningar från konglomerat och aktivistdrivna försäljningar bidrar till flödet.

Private equity har också visat stark avkastning. Sedan 2010 har investeringar i Japan genererat 2,4 gånger insatt kapital – bättre än i någon annan större marknad, enligt Bain.

ANNONS

Driver upp priserna

Det har lockat ytterligare kapital, särskilt från internationella investerare som drar nytta av den svaga yenen och låga japanska räntor, skriver Financial Times.

Det finns nu en viss oro för överhettning. Konkurrensen om objekt har drivit upp priserna och skuldsättningen i portföljbolag ligger ofta på fem till sju gånger rörelseresultatet, i vissa fall ännu högre.

Analytiker varnar för paralleller till mitten av 2000-talet, då övervärderade affärer senare gav svaga resultat.

ANNONS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS