Amerikanska KKR investerar mer i Europa än någonsin. Nästa stopp är ett techbolag från Jönköping – i en affär som signalerar en ny tro på kontinenten.
KKR:s rekordsatsning landar hos "ledande plattform" – i Jönköping


Infobric, som utvecklar digitala lösningar för byggbranschen, får KKR som ny storägare i en affär värd cirka 7 miljarder kronor, enligt Dagens Industri.
Det är en värdeökning som vittnar om hur snabbt bolaget från Jönköping har vuxit – för bara två år sedan värderades hela verksamheten till ungefär hälften.
Fyrdubblad omsättning på fem år
När norska Summa Equity klev in som ägare 2019 omsatte Infobric 182 miljoner kronor med 73 anställda.
Fem år senare hade siffrorna fyrdubblats: 743 miljoner i omsättning och 292 personer i personalstyrkan, enligt Dagens Industri. Femton förvärv inom sektorn har gjorts längs vägen.
Men nu är det dags för Summa Equity att lämna. I stället blir KKR en betydande aktieägare vid sidan av brittiska Stirling Square, som fortsätter som majoritetsägare.
Henrik Lif, partner på Stirling Square, framhåller KKR:s ”fenomenala internationella plattform” som en viktig tillgång för fortsatt expansion, skriver Placera.

Senaste nytt
Hållbarhetsfond investerar i byggsäkerhet
Investeringen sker genom KKR:s Global Impact Fund II, som fokuserar på företag vars produkter bidrar till FN:s hållbarhetsmål.
Infobrics tjänster används för att förbättra arbetsförhållandena på byggarbetsplatser, ett område där transparens länge varit bristfällig i Europa.
Kunder rapporterar mätbara förbättringar i arbetarsäkerhet och leverantörers efterlevnad av arbetslagar, enligt Placera.
”Infobric har byggt en ledande plattform som levererar förbättrad produktivitet för sina kunder och en säkrare miljö för byggnadsarbetare”, säger Rami Bibi, chef för KKR:s Global Impact-team i Europa, enligt Placera.
Rekordkapital styrs om
För KKR är Infobric-affären första investeringen i Norden genom hållbarhetsfonden, men långt ifrån den enda stora satsningen i Europa i år.
Bolaget har investerat över 20 miljarder dollar på kontinenten under årets första nio månader – den största summan någonsin under ett enskilt år, skriver Financial Times.
Den massiva kapitaltillförseln till Europa speglar en förändrad syn på kontinenten. Philipp Freise, en av KKR:s Europachefer, talar om ”en betydande väckarklocka” som har ringt.
Kapitalflöden som tidigare riktades mot USA har på senare tid i större utsträckning omdirigerats till Europa, delvis till följd av politisk osäkerhet och de handelsrestriktioner som införts under president Donald Trump, enligt Bloomberg.
Värderingen fördubblad
För Infobric innebär affären en ny fas. Bolaget har i dag 12 000 generalentreprenörer, 75 000 underentreprenörer och 450 000 appanvändare i Norden och Storbritannien, enligt Placera.
Under 2024 redovisade företaget ett rörelseresultat på 62 miljoner kronor – men hamnade på minus 83 miljoner kronor på sista raden, tyngt av finansiella kostnader, enligt Dagens Industri.
”Vi är stolta över att avsluta den här resan med en framgångsrik exit till KKR”, säger Gisle Glück Evensen, partner på Summa Equity, enligt tidningen.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.











