Realtid

Skanska slår förväntningarna: "Välpositionerat"

skanska
"Det är ett starkt kvartal", konstaterar Skanskas vd Anders Danielsson. (Foto: Claudio Bresciani/TT)
Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 18 juli 2025Publicerad: 18 juli 2025

Skanska överträffar förväntningarna med en rekordstor orderingång och robust marginal, samtidigt som försvarssatsningar driver tillväxten. Men bolaget brottas fortsatt med en svag nordisk bostadsmarknad.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Delårsrapporten bjuder på kontraster. Skanska (börskurs Skanska), en av Europas största bygg- och projektutvecklingskoncerner, redovisar för andra kvartalet 2025 en omsättning på 44,6 miljarder kronor – en minskning med sex procent jämfört med samma period i fjol.

Bakom siffrorna överraskar orderingången: 56,7 miljarder kronor, vilket är klart över förväntan. Orderstocken når historiska 268 miljarder.

”Det är ett starkt kvartal, särskilt i byggverksamheten. Vi har god orderingång och en fortsatt rekordhög orderstock”, säger Skanskas vd Anders Danielsson till Affärsvärlden.

Missa inte: OMXS30 skakas om – sex bolag får gå. Realtid

Han lyfter särskilt fram hur ökade försvarsinvesteringar och satsningar på social infrastruktur – skolor, sjukhus, äldreboenden – bidrar positivt till både bygg- och anläggningssidan.

”Påverkar inte lönsamheten”

Valutaförändringar sätter tydliga avtryck i resultaträkningen. Intäkterna minskar i svenska kronor, men justerat för valutaeffekter är de oförändrade mot föregående år.

”Vi har till största del kostnader och intäkter i samma valuta, så det påverkar inte lönsamheten lokalt”, säger Danielsson till Dagens Industri.

ANNONS
skanska
”Vi är positiva inför framtiden”, säger Skanskas vd Anders Danielsson. (Foto: Claudio Bresciani/TT)

Rörelseresultatet landar på 1,8 miljarder kronor, något över förväntan, och rörelsemarginalen i byggverksamheten når 3,9 procent – högre än både analytikernas konsensus och bolagets eget mål på 3,5 procent.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025

Marknadsläget i USA och Norden

USA fortsätter att vara Skanskas viktigaste marknad sett till intäkter. Där lämnas utsikterna oförändrade.

”Vi är välpositionerat i USA med en bra pipeline där vi inte ser någon avtagande effekt. Vi är positiva inför framtiden”, säger Danielsson till DI.

Nya Skanska-toppen i stor intervju: ”Lönsamheten är det viktiga”

Vad ligger bakom framgången och hur ska man bygga vidare?

I Sverige och övriga Norden är bilden däremot splittrad: anläggningsbyggandet stärks av försvarssatsningar och infrastrukturbudgetar, medan bostadsutvecklingen fortsätter att vara svag.

”Det kommer att krävas en ekonomisk tillväxt för att få fart på bostadsbyggandet i Norden. Det finns ett underliggande behov och jag är konfident i marknaderna och att vi finns på rätt ställen”, säger Danielsson.

ANNONS

Analytiker om Skanskas framtid

Styrkan i orderingången noteras även av bankanalytiker.

”Byggverksamhetens rörelsemarginal om 3,9 procent var stabil och dessutom något högre än väntade 3,6 procent”, skriver Dagens Industri, med hänvisning till SEB:s (börskurs SEB) analys.

Storbanken räknar med en positiv kursreaktion och upprepar riktkursen 240 kronor, vilket motsvarar en uppsida på fem procent.

Läs även: Pandox ritar om hotellkartan – men vad får Scandic ut av affären? Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

ANNONS
ANNONS