Skatteverkets beslut att införa 25 procents moms på parkeringsplatser vid bostäder från 1 april 2026 har skapat oro i fastighetsbranschen. Parkering kan komma att kosta miljarder.
Chockhöjda priser på p-platser oroar fastighetsägare


Mest läst i kategorin
Nu uppmanar Fastighetsägarna Sverige de som har resurser att pröva beslutet i domstol.
Enligt Skatteverkets nya bedömning ska parkering som hyrs ut av fastighetsägare betraktas som en separat tjänst och därmed bli momspliktig, skriver Fastighetstidningen. Tidigare har parkering som ingår i bostadshyresavtal betraktats som en underordnad del av den momsbefriade bostadshyran.
Förändringen gäller alla som frivilligt hyr parkeringsplats direkt av sin hyresvärd, när den inte är en obligatorisk del av bostadshyresavtalet. Detta skulle kunna drabba hundratusentals hyresgäster, skriver Hem & Hyra.
Upprustningen är fastighetsbolagens nya kassako
Läs om hur fastighetsbolag kan dra nytta av Natos mål för försvarsinvesteringar och logistikutveckling och hur det kan gynna Sverige.
Frågan om parkering bör prövas i domstol
Ulrika Hansson, skattejurist på Fastighetsägarna Sverige, ifrågasätter Skatteverkets tolkning och menar att den inte är rättsligt bindande.
”Jag tycker absolut att de som har resurser och viljan ska pröva frågan i domstol. Jag anser att det finns påtagliga otydligheter i Skatteverkets tolkning”, säger hon till Fastighetstidningen.
Missa inte:
Slipp betala boten: Ett enkelt knep räcker. Dagens PS
Hansson bedömer att parkeringsplatserna efter avdrag kan bli 22-23 procent dyrare i snitt. Eftersom löpande kostnader för befintliga parkeringar ofta är låga, kommer beskattningen att slå igenom på priset nästan fullt ut.
Senaste nytt
Skapar administrativ börda – och skatteintetäkter
Förändringen skapar även en administrativ börda för hyresvärdar som måste momsregistrera sig.
Dessutom finns risk för vakanser om hyresgästerna väljer att säga upp sina parkeringsplatser på grund av de höjda kostnaderna, vilket i sin tur kan påverka fastighetsägarnas möjligheter att renovera och underhålla bostäder.
Läs även:
Parkering: Nu är det 1800 procent dyrare i Stockholm. E55
Hyresgästföreningens chefsekonom Martin Hofverberg skriver i en kommentar till Hem & Hyra att det är:
”Olyckligt att Skatteverket genom sin ändrade bedömning spär på bördan” för hushåll vars marginaler redan krympt”.
Fastighetsägarna Sverige uppskattar att den nya momsen kan dra in hundratals miljoner kronor årligen till statskassan.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.











