Världens ledande ekonomier har slutit ett gemensamt avtal om fortsatt multilateralt samarbete vid G20-mötet i Johannesburg, trots att USA bojkottade toppmötet.
Trump bojkottade – G20 kör på ändå


Mest läst i kategorin
När Sydafrikas president Cyril Ramaphosa på söndagen slog klubban i bordet för att avsluta G20-toppmötet, gjorde han det med en utmanande ton mot president Donald Trumps isolationistiska politik.
De 19 återstående länderna enades om en gemensam deklaration, trots att Trump bojkottade mötet och uppmanade andra länder att inte underteckna kommunikén, rapporterar Financial Times.
”Detta bekräftar vårt förnyade engagemang för multilateralt samarbete”, sade Ramaphosa, enligt FT.
Det var första gången som ett G20-toppmöte hölls på den afrikanska kontinenten. Den omfattande Johannesburg-deklarationen innehåller krav på ökad finansiering av förnybar energi, mer rättvisa försörjningskedjor för kritiska mineraler och skuldlättnader för fattigare länder.
Kaos på G20: Diplomatisk splittring och global oro
Splittring och kaos präglade det nyss avslutade G20-mötet i Rio de Janeiro. Gruppens roll i en alltmer splittrad värld är alltmer osäker.
USA:s frånvaro skapade dramatik
Trump drog sig ur mötet med påståendet att det var en ”total skam” att Sydafrika var värd för evenemanget, och upprepade falska anklagelser om att landet förföljer sin vita befolkning, skriver BBC.

Enligt BBC baserades Trumps bojkott på ett ”allmänt misskrediterat påstående att Sydafrikas vita minoritet är offer för storskaliga mord och markupptag”.
Traditionen med ceremoniell överlämning av ordförandeskapet kunde inte genomföras som planerat.
Ramaphosa vägrade en amerikansk begäran i sista minuten att skicka en diplomat för att ta emot den formella överlämningen av G20-ordförandeskapet. Ett medlemsskap som USA övertar i december.
Sydafrika ansåg att det var en förolämpning för Ramaphosa att överlämna till en junior ambassadtjänsteman, skriver CNN.
Senaste nytt
Europeiska ledare höll emot
Två dagar innan G20 började höll tjänstemän från de deltagande länderna som hade i uppdrag att utarbeta en gemensam förklaring. Ett informellt möte för att avgöra om någon form av kollektivt uttalande ens var möjlig.
Missa inte:
USA: Vi sviker inte Japan i konflikten med Kina. Realtid
Vissa menade att Trumps motstånd innebar att man borde ge upp. Men en handfull europeiska delegater argumenterade för att ett övergivande av ansträngningen inte bara skulle kasta en skugga över G20 utan också innebära att andra länder överlämnade sin suveränitet till Washington.
”Det fanns en känsla av att vi var tvungna att skicka ett budskap inför det amerikanska ordförandeskapet”, sade en av de inblandade till FT.
Deklarationen består av 122 punkter som många är direkt avgörande för utvecklingsländer, särskilt de ekonomiska skillnaderna mellan rika och fattiga länder, skriver Aftonbladet.
G20:s roll ifrågasätts
G20 bildades 1999 som svar på den asiatiska finanskrisen och består av 19 rika ekonomier och utvecklingsländer samt Europeiska unionen och Afrikanska unionen.
Men vissa har ifrågasatt gruppens effektivitet när det gäller att lösa de mest framträdande globala kriserna, som kriget mellan Ryssland och Ukraina samt spänningarna i Mellanöstern.
Missa inte:
Japan ber G20-länder om hjälp att minska handeln med yen. Dagens PS
Den 122 punkter långa Johannesburg-deklarationen nämnde Ukraina endast en gång i ett allmänt upprop om att få slut på globala konflikter. Toppmötet verkade heller inte ha gjort någon skillnad för det nästan fyra år långa kriget.
Detta trots att ledare eller högnivådelegationer från alla de stora europeiska nationerna, EU och Ryssland satt i samma rum.
Paralleller till klimatmötet
USA:s tillbakadragande från G20 återspeglade landets frånvaro från COP30-klimatkonferensen i Brasilien. Ett möte där EU, Storbritannien och andra länder räddade det globala klimatsamarbetet trots oro för att andra länder skulle följa Trumps beslut att lämna Parisavtalet för andra gången.
Läs även:
Konsultjätte lämnar Sydafrika efter skandal. Realtid
”Vid en tidpunkt då multilateralismen är under mycket påfrestning, tror jag att länder har kommit samman och sagt att vi faktiskt vill ha multilateralism”, sade Storbritanniens energi- och klimatminister Ed Miliband enligt FT.
Brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva sade, enligt BBC, att det ”inte spelade så stor roll” att Trump inte deltog, och tillade att multilateralismen var ”mer levande än någonsin”.
USA:s nästa G20-toppmöte förväntas hållas vid Trumps golfklubb i Doral, Florida.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.












