18 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

FI straffar Alecta – rekordbot efter miljardaffären

Alecta åker på rejäla böter och en varning. (Foto: Jonas Ekströmer/TT)
Johan Colliander

Johan Colliander

Finansinspektionen ger pensionsjätten Alecta en varning och 50 miljoner kronor i sanktionsavgift för investeringen i Heimstaden Bostad.

Det är den högsta boten ett tjänstepensionsbolag kan få, nästa steg hade varit ett indraget tillstånd.

Beslutet fattades under FI:s styrelsemöte på måndagen efter två och ett halvt års granskning.

Missa inte: FI lägger ned en av två Alecta-undersökningar. Realtid

Alecta straffas för allvarliga brister i bolagets styrning och kontroll. Enligt tillsynsmyndigheten har bolaget varken haft eller har tillräcklig förmåga att hantera riskerna kopplade till sina investeringar, rapporterar Affärsvärlden.

Alecta investerade 50 miljarder kronor i Heimstaden Bostad, det fastighetsbolag som kontrolleras av den norske fastighetsmagnaten Ivar Tollefsen. Alectas nuvarande vd Peder Hasslev har själv sagt att affären aldrig borde ha gjorts eftersom den är till nackdel för pensionsspararna.

Bankförlusterna utan påföljd

Heimstaden-investeringen är inte den enda som FI har granskat.

I december 2025 beslutade myndigheten att lägga ned undersökningen av Alectas investeringar i tre amerikanska nischbanker som kollapsade 2023, förluster som kostade pensionsspararna omkring 20 miljarder kronor.

Läs även: Ilska på Finansinspektionen när Alecta slipper straff. E55

Det beslutet fattades trots att FI:s egen utredning visade på allvarliga brister i riskhanteringen. Alecta saknade helt system för att fortlöpande mäta investeringsrisk, och det riskmått som användes mätte inte sannolikheten för förlust av kapitalet.

Samsynen internt på Finansinspektionen har varit bred. Vid ett möte sommaren 2024 ansåg samtliga närvarande tjänstemän att Alectas tillstånd borde dras in.

Men efter att dåvarande chefsjuristen Eric Leijonram lämnade myndigheten hösten 2024 och ärendet gick över till en ny rättschef, Erik Blommé, ändrades tongångarna.

Collectum avvaktar

Efter FI:s beslut meddelar Collectum, som ansvarar för upphandlingen av tjänstepensionen ITP och fungerar som valcentral för privatanställda tjänstemän, att man inväntar en analys.

”ITP-nämnden kommer att analysera Finansinspektionens beslut”, säger Bodil Nelsson, chef för marknad och kommunikation på Collectum, till Affärsvärlden.

Missa inte: De gjorde minst – fick mest. Realtid

Alecta är i dag icke-valsalternativet inom ITP-systemet, en position bolaget har haft år efter år.

Vad ITP-nämndens genomgång kan leda till vill Collectum i nuläget inte uttala sig om, men analysen kan få betydelse för Alectas roll inom tjänstepensionen framöver.

Senaste lediga jobben