09 feb. 2026

Realtid

Stegra vill ha pengar av staten – efter avslag

stegra
Harald Mix är en av grundarna till stålproducenten Stegra i Boden. (Foto: Claudio Bresciani/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 01 aug. 2025Publicerad: 25 mars 2025

Stegra pressar regeringen att flytta medel efter att stålbolaget fått avslag på en ansökan, enligt källor till Dagens Industri.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

spanien
Samhälle

Spaniens mål: Turister av bättre kvalitet

06 feb. 2026
Hållbarhet

Varning: Klimatmodeller kan lura världen in i en ny global finanskris

06 feb. 2026
Skylt där det står "Kulturskolan"
Samhälle

Så slår nedskärningarna: Postnumret avgör vilket utbud du får

04 feb. 2026
Kaos är en av havets lyxiga jättar. Men denna lyxyacht har, med sin höger energikonsumtion, väckt starka reaktioner. (Bild: Boat International)
Hållbarhet

Arvtagerskans förtöjda lyxyacht dränerade hamnen på el

03 feb. 2026
solkraft
Hållbarhet

Kinas dolda utrustning får fastighetsägare att agera

02 feb. 2026

Efter flera månaders problem lämnade batterifabriken Northvolt slutligen in en konkursansökan tidigare i mars.

För tidigare vd:n Peter Carlsson och grundaren Harald Mix var detta ett misslyckande när de stora förhoppningarna tycks ha gått i stöpet.

Missa inte: Efter Northvolts konkurs: Nu riktas blickarna mot Harald Mix. Realtid

Samtidigt har de båda investerat i ett annat grönt industriprojekt i Norrland – stålbolaget Stegra, som tidigare hette H2 Green Steel, i Boden.

Nu avslöjar Dagens Industri att företaget har försökt få regeringen att dela ut statligt stöd, trots att man redan fått avslag på en ansökan.

Hört av sig till regeringen

Stegra hade tidigare sökt pengar från klimatklivet, vilket är ett statligt stöd till klimatinvesteringar. Där fick man dock avslag på de 1,65 miljarder kronor som man hade sökt då Naturvårdsverket bedömde att man hade för stora utsläpp.

När beskedet kom ville Stegra istället få stöd genom industriklivet som Energimyndigheten ansvarar för. DI rapporterar att Stegra har hört av sig till regeringsföreträdare flera gånger.

ANNONS

Grönt stål beroende av långa malmtransporter

Är satsningen på grönt stål bara green washing?

”Efter att Stegra fick nej på ansökan från klimatklivet har det varit tydligt att bolaget vill ansöka om medel ur industriklivet, och man har därför uppmanat regeringen att flytta medel”, säger en källa.

Det finns också tecken på att regeringen kan tänka sig att gå Stegra till mötes, vilket har upprört vissa, skriver Dagens Industri.

Missa inte: ”En droppe i havet” – men vad betyder Northvolts konkurs för dig? Realtid TV

ANNONS
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS