09 feb. 2026

Realtid

Kinas dolda utrustning får fastighetsägare att agera

solkraft
Solkraft har blivit en allt vanligare syn i Sverige, men det finns fallgropar. (Foto: Anmar Khalil/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 02 feb. 2026Publicerad: 02 feb. 2026

Avslöjandet om gömd kommunikationsutrustning i växelriktare för solkraft har gett ringar på vattnet. Svenska fastighetsägare berättar nu hur de tänker kring nya inköp.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Hållbarhet

Varning: Klimatmodeller kan lura världen in i en ny global finanskris

06 feb. 2026
Kaos är en av havets lyxiga jättar. Men denna lyxyacht har, med sin höger energikonsumtion, väckt starka reaktioner. (Bild: Boat International)
Hållbarhet

Arvtagerskans förtöjda lyxyacht dränerade hamnen på el

03 feb. 2026
europa
Hållbarhet

Kinesisk spionutrustning hittade i solkraft – EU svarar

30 jan. 2026
Björn Hedin
Hållbarhet

Vindkraften bakom fortsatt låga elpriser 

26 jan. 2026
"Gröna ekonomin har gått från mindre snack och mer verkstad" säger Johanna Kull, hållbarhetsansvarig på DNB Carnegie private banking.till Realtids systertidning Dagens PS.
Makro

Grön ekonomi har i det tysta växt till börsens fjärde största sektor

24 jan. 2026

I takt med att Sverige elektrifieras i snabb takt växer oron för nya säkerhetsrisker i elsystemet.

Allt mer elproduktion och energilagring är uppkopplad mot internet, vilket öppnar för extern styrning och i värsta fall sabotage.

Särskilt fokus riktas nu mot kinesiskt tillverkad utrustning i samhällskritisk infrastruktur, där solcellsanläggningar pekas ut som ett tydligt exempel.

Har ofta internetuppkoppling

En central komponent i solcellsanläggningar är växelriktaren, som omvandlar likström till växelström och fungerar som systemets kontrollenhet.

Dessa enheter är ofta internetuppkopplade för övervakning och mjukvaruuppdateringar, vilket innebär att tillverkaren i praktiken har fortsatt tillgång även efter installation.

Under senare år har kinesiska bolag kommit att dominera marknaden och står i dag för mer än 70 procent av nyinstallerade växelriktare i Europa.

ANNONS

Har börjat agera

ANNONS

Säkerhetsexperter varnar för att detta innebär en strukturell risk. Förra året upptäckte amerikanska myndigheter dold kommunikationsutrustning i den typen av växelriktare, vilket Realtid skrivit om tidigare.

I ett geopolitiskt spänt läge skulle det i teorin vara möjligt att störa elproduktion genom skadliga mjukvaruuppdateringar eller fjärravstängning av system.

Mot denna bakgrund har flera svenska fastighetsägare börjat agera, skriver Förvaltarforum.

”Vi började bygga solcellsanläggningar 2007, och då var det mest europeiska växelriktare på marknaden. Men några av våra anläggningar har kinesiska växelriktare, och utifrån de risker som finns har Vasakronan tagit beslutet att inte köpa in nya växelriktare från Kina”, säger Daniel Holm, som är projektledare för teknikutveckling på Vasakronan, till sajten.

”Har inte de system vi kräver”

Även Einar Mattsson uppger att bolaget redan undviker kinesiska växelriktare och planerar en bredare översyn av sina leverantörer, där den geopolitiska utvecklingen ges större vikt än tidigare.

Castellum har i sin tur skärpt sina rutiner för leverantörskontroll och inköp, utan att införa ett generellt förbud.

”När det gäller personuppgiftspolicy och kameraövervakning är Kina nästan alltid diskvalificerade. De har inte har de system vi kräver, och de samlar data i molnlösningar där vi saknar kontroll”, säger Anders Björling, utvecklingschef för teknisk förvaltning på Castellum.

ANNONS

EU kommer med förslag

Bolaget pekar på att även europeiska produkter kan innehålla kinesiska komponenter, vilket gör frågan mer komplex än ett enkelt ursprungsval.

På EU-nivå pågår nu riskbedömningar av hela solcellsvärdekedjan. Nyligen kom besked om att EU-kommissionen vill att en större del av grön teknik ska ha europeiska komponenter.

Läs mer: Europas krigs-startups utmanar försvarsjättarna. Dagens PS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS