Techbranschen präglas i stor uträckning av ålderism där många anses vara för gamla redan innan de fyller 40. Det kan vara problem inte bara för anställda utan för hela samhället.
"Dinosaurie vid 37"– ålderism utbredd i techbranschen


Mest läst i kategorin
Maureen Wiley Clough hade en framgångsrik karriär inom tech i flera år – tills hon en dag fick ett oväntat smeknamn. En yngre kollega kallade henne ”dino” när hon inte visste hur man infogade en GIF i Slack.
Då var hon 37 år, långt ifrån pension – men händelsen blev symbolisk. Trots att kommentaren var menad som ett skämt blev den ett tecken på något större, menar Clough. En kultur där ungdom värderas högre än erfarenhet.
SJ sparkar VD – Är Monica Lingegård utsatt för åldersdiskriminering?
SJ:s vd Monica Lingegård, 62, tvingas lämna sitt uppdrag mot sin vilja.
Clough berättar i Business Insider att hon försökte anpassa sig genom att färga håret. Hon undvek att tala om sina barn och kortade till och med ned sitt namn till ”Mo” för att framstå som yngre.
Men trots goda resultat i arbetet tycktes nästa karriärsteg alltid vara utom räckhåll. Till slut, efter två decennier i branschen valde hon att lämna. Hon startade podcasten It Gets Late Early, som lyfter fram ålderism i arbetslivet.
Skadligt för demokratin
Hennes erfarenheter är inte heller inte unika. I en antologi från 2023, Digital ageism – How it operates and approaches to tackling it, konstaterar författarna att ålderism kan uppträda redan efter 35 års ålder.

Jakob Svensson, professor i medie- och kommunikationsvetenskap vid Malmö universitet är en av författarna till antologin. I en intervju med tidningen Kollega konstaterar han att ålderism inte bara är ett arbetsmarknadsproblem, utan också ett demokratiskt sådant.
Missa inte:
Nya EU-lagens krav på din mobiltelefon: Förebygga ålderism. E55
”Unga män kommer att utveckla saker för unga män och deras problem. Inte för att programmerare är dumma eller ogillar gamla utan för att man gör det man känner till bäst och kan bäst”, säger han och fortsätter:
”Då kan det inte vara så att det bara är en liten grupp som är med och tar fram ny teknik. Jag anser att det är av största vikt att man diversifierar de här teamen. Detta gäller dels ur ett företagsekonomiskt perspektiv, dels ur ett demokratiskt perspektiv”, tillägger han.
Senaste nytt
Utbrett men ouppmärksammat problem
Från Storbritannien rapporterar IT-tidningen Computing om samma tendenser. En undersökning bland teknikproffs visar att 41 procent upplevt åldersdiskriminering på jobbet.
Samtidigt anser endast 43 procent att arbetsgivare gör tillräckligt för att hantera problemet. Siffrorna kan jämföras med upplevelser av köns- och etnicitetsrelaterad diskriminering, där fler menar att företagen agerar mer aktivt.
Ålderismen kostar samhället miljarder – hon kräver reformer
Sverige går miste om 11 miljarder kronor årligen när äldre tvingas lämna arbetslivet i förtid.
Problemet med ålderism har också spridit sig till rekryteringsplattformar. I USA har en kollektiv stämningsansökan riktats mot jobbsökartjänsten Workday, rapporterar CNN.
De kärande i målet, alla över 40 år, menar att de skickat in hundratals jobbansökningar via Workday. De har avvisats varje gång, ibland inom några minuter eller timmar.
Enligt är dem är det Workdays algoritm som ”oproportionerligt diskvalificerar individer över fyrtio år från att få ett förvärvsarbete”.
Missa inte:
Trots lång erfarenhet – Florence, 62, får inga jobb. News55

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.












