Realtid

Nya miljardavtalet kring hållbarhet klart

Neobo satsar på hållbarhetsrelaterad finansiering
Hållbarhetsrelaterad finansiering trendar i fastighetsbranschen. I dag lanserar Neobo fastigheter sin nyheter på området ihop med Swedbank. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 16 dec. 2025Publicerad: 16 dec. 2025

Neobo ingår ett avtal kring hållbarhetslänkad finansiering. Det handlar om 1,8 miljarder, när Neobo tecknar sitt första avtal på området.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Realtid hann knappt skriva om hur Sindi vill revolutionera social hållbarhet i fastighetsbranschen förrän nästa steg annonseras i branschen.

Sindi lanserar sitt första sociala index och målet är att mäta, följa upp och analysera social hållbarhet i fastighetsbranschen.

Förra året, 2024, grundade Atusa Rezia, tidigare social hållbarhetschef på Brunswick Real Estate, Sindi tillsammans med sin tidigare arbetsgivare.

Denna höst kom den första hållbarhetslänkade finansieringen kopplad tll Sindi Property Score, bolagets sociala index.

Vill revolutionera social hållbarhet. Realtid

”Intresset är stort”

Den gjordes av Nordea för Brunswick-företaget Bohild och intresset är stort, enligt Atusa Rezia.

”Det finns en stor nyfikenhet från andra fastighetsbolag. När nästa lån länkat till vårt sociala KPI sker är mer en timingfråga utifrån behov av finansiering”, konstaterar hon hos Fastighetsnytt.

ANNONS

Sindi har träffat alla storbanker och mött intresse, enligt bolagets grundare.

”Bankerna säger att det är det mest ambitiösa nyckeltalet, eftersom det samlar både fastighetsdata, enkätsvar från hyresgästerna och åtgärdspunkter.”

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

”Självklar del av vår affär”

“Vårt uppdrag är att utveckla och förvalta bostäder där människor kan trivas och bo kvar länge, därför är social hållbarhet en självklar del av vår affär”, sade Bohilds vd Filip Gustavsson i samband med beslutet att integrera Sindi i finansieringen.

Nu arbetar Siindi med ett socialt KPI riktat mot skolfastigheter och gör det i samarbete med ett av Sveriges största bolag inom samhällsfastigheter.

Nu satsar Neobo hållbart

I dag kommer beskedet att Neobo fastigheter ingår ett avtal avseende hållbarhetslänkad finansiering på 1,8 miljarder kronor.

Det är Neobo fastigheters första avtal på området och avtalet med Swedbank innebär att ett befintligt lån förlängs i tre år.

ANNONS

Dessutom kopplas lånet till Neobos övergripande hållbarhetsmål, vilket ska föra bolagets hållbarhetsagenda framåt, skriver bolaget.

Det hållbarhetslänkade lånet är kopplat till Neobos mål att minska förbrukningen av fastighetsenergi med 20 procent och utsläppen i Scope 1 och 2 med 50 procent till år 2030.

”Vi fortsätter att integrera våra hållbarhetsambitioner i hela vår verksamhet genom att koppla vår finansiering till Neobos övergripande hållbarhetsmål”, säger Ylva Sarby Westman, vd för Neobo.

”Hållbarhetslänkningen skapar transparens och tydliga incitament och visar att vi menar allvar med den hållbara omställningen.”

Fastighetsjätte mot stupet – staten räddar inte längre. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS