När världen rustar ökar efterfrågan på avancerad försvarsteknologi. Svenska Mildef har vuxit till en global aktör med kunder i både Nato och EU – och vd Daniel Ljunggren ser bara början på en lång tillväxtresa.
Världen rustar – Mildef ser ingen ände på tillväxten


Mest läst i kategorin
”Jag skulle bli väldigt förvånad om inte de närmast fem åren ser en ännu högre efterfrågan än hittills,” säger han i en längre intervju med Dagens PS som Veckans börsprofil.
Läs även: Fler analytiker väljer bort Saab: ”Endast nedsida” – Realtid
Från Helsingborg till försvarsindustrins finrum
På bara några år har Helsingborgsbaserade Mildef (börskurs Mildef Group) gått från en nischad aktör till att bli ett namn på allas läppar inom europeisk försvarsteknologi. Nu är man Sveriges näst högst värderade försvarsbolag på Stockholmsbörsen efter jätten Saab.
Med en aktiekurs som stigit över 200 procent de senaste tre åren och en ny fabrik i Rosersberg står bolaget väl rustat för en tid då Europas säkerhet hamnat högst på den politiska agendan.
Mildefs vd Daniel Ljunggren är tydlig med att bolaget inte lever på enkel hårdvara, utan på högteknologiska helhetslösningar.
”Det är långt ifrån att vi bara sätter en iPad i ett aluminiumchassi. Det handlar om att bygga komplexa system med egen design, hårdvara, mjukvara och integration”, förklarar han.
Senaste nytt
Mildefs förvärv öppnar nya dörrar
En viktig milstolpe i bolagets resa var förvärvet tidigare i år av tyska Roda vilket gav Mildef en stark position på Europas största försvarsmarknad.
Med en fot i Tyskland, huvudkontor i Sverige och kunder över hela världen ser Ljunggren hur bolaget har blivit en etablerad spelare i en bransch som domineras av jättar som Saab, Thales och BAE Systems.

Mildef levererar i dag till några av världens tuffaste miljöer.
”Vi har varit i Afghanistan, vi har varit i Mali, vi är i Ukraina. Det fungerar,” betonar Ljunggren.
Den tekniska robustheten, i kombination med certifierade system och en bruttomarginal på rekordhöga 58 procent, visar att Mildef kan leverera lösningar som håller för fältets verklighet.
Tillväxten fortsätter – ”Det är bara början”
EU och Nato trycker på för att stärka den inhemska industrin, Europa ökar sina investeringar och länder som Sverige bygger upp nya förmågor.
För Mildef innebär det en stark medvind och Daniel Ljunggren ser ingen anledning att tro att utvecklingen ska mattas av;
”Jag skulle bli väldigt förvånad om inte de närmast fem åren ser en ännu högre efterfrågan och tillväxt än hittills.”
Försvars-vd:n beskriver bolaget som ett sencykliskt företag – vilket betyder att orderflödena kan komma med viss fördröjning – men han understryker att trenden är tydlig: försvarsinvesteringarna ökar, och Mildef står redo:
“Det är bara början på början,” säger han med eftertryck till Dagens PS.
Läs även: Efter aktieköpet: Ministerns beslut jämförs med norsk skandal – Realtid

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.








