Finska börsen har varit en av årets stora vinnare med en uppgång på 28 procent under 2025, nästan i nivå med AI-raketen Nvidia. Ålandsbankens aktiechef Lars Söderfjäll berättar om drivkrafterna bakom succén och vilka aktier han fortsatt tror kan leverera även nästa år.
Kan finska börsens superår fortsätta? Expertens toppaktier


Finska börsen i rampljuset – 28 procent upp
Finska börsens starka utveckling har fått både investerare och analytiker att höja blicken mot norr.
Enligt Lars Läs även: Expertens råd: Minska din USA-exponering rejält – Realtid, aktiechef på Ålandsbankens fondbolag, är framgången större än väntat.
”Jag är egentligen inte överraskad även om rallyt blivit större än vad jag trodde”, säger Söderfjäll om 2025 års utveckling i en intervju med Dagens PS.
Under året har det finska indexet stigit med ungefär 28 procent, nästan lika mycket som den kraftiga uppgången för Nvidia (plus 31 procent), vilket gör Helsingforsbörsen till en av världens starkaste i år.
Läs även: Expertens råd: Minska din USA-exponering rejält – Realtid
Men Söderfjäll menar att det inte är bredden i indexet som förklarar hela bilden.
”Tittar man vad som har hänt så är det ett ganska litet antal aktier som drivit hela uppgången. Det är i princip fem stycken.”
Superaktierna bakom succén
De fem finska superaktierna som Lars Söderfjäll pekar ut är:
- Nordea
- Wärtsilä
- Nokia
- Sampo
- Kone
Bland dessa är det storbanken Nordea (börskurs Nordea) som bidragit mest till indexets uppgång med en kursökning på cirka 47 procent och ett börsvärde på drygt 53 miljarder euro.
Finlands ekonomi står still – statsskulden ökar kraftigt
Det är nästan ingen tillväxt i vårt grannland i öster just nu. Dessutom visar en rapport att satsningar i Finland under pandemin har kostat stora pengar.
Söderfjäll lyfter även fram verkstadsbolaget Wärtsilä som den aktie som stigit mest av de fem – omkring 75 procent – och noterar att värderingen nu ligger på nivåer jämförbara med storbolag som Atlas Copco (börskurs Atlas Copco).
”Mycket av uppgången drivs av förhoppningar om fler orders inom datacenter men man får växa på ganska länge för att motivera den värderingen”, säger han till Dagens PS.
Utdelningar och börsrekord
Trots det starka året är det finska indexet fortfarande inte över sitt rekord från september 2021 om man bara tittar på kursnivåer.
Men Söderfjäll påpekar att bilden ändras av börsen om man tar med utdelningar.
”Skulle man kika på ett index som inkluderar utdelningar så är vi ju långt förbi gamla all-time-highs.”
Utdelningarna är en stor del av attraktionskraften för den finska börsen, särskilt under perioder med låg ränta, enligt aktiechefen.
Vad händer 2026 – fler vinnare eller fortsatt koncentration?
När det gäller utsikterna på finska börsen inför 2026 ser Söderfjäll flera möjligheter.
Han pekar på att flera av de största innehaven – Nordea, Sampo, Kone och även Metso – redan gått starkt men de fortsätter ändå vara stora innehav hos Ålandsbanken.
”De har gått bra under året och det är också en stor anledning till att vi i alla våra fonder tre ligger 4 till 10 procent före vårt jämförelseindex,” säger han.
Han ser också potential i mer defensiva namn som skogsbolaget UPM – där han gillar balansräkningen och direktavkastningen – och i telekombolaget Elisa, som har en lägre värdering än vissa konkurrenter.
Samtidigt är skogsbolagen det segment som hittills inte följt med i uppgången på börsen. Men Söderfjäll tror på en framtida vändning när konjunkturen förbättras.
Läs även: Investerare kräver att företagen öppnar AI-böckerna – Realtid

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.








