02 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ekdals Perspektiv: "Kan man bli för rik?"

Ekdals Perspektiv om Sveriges miljardärer – del 1 av 3
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 02 feb. 2026Publicerad: 02 feb. 2026

Vad kan och bör vi kräva av de allra rikaste? Är högre beskattning rätt väg och finns det en moralisk skyldighet att bidra mer? Ekdals Perspektiv söker svaret i det första avsnittet av en ny serie.

Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I premiäravsnittet kastar sig Ekdals Perspektiv, med programledare Lennart Ekdal, rakt in i en av vår tids viktigaste frågor: de ekonomiska klyftorna och miljardärernas roll i samhället.

“Hur kan vi tolerera 2025 att nästan hälften av världens befolkning lever i fattigdom?”, frågar Suzanne Standfast, Generalsekreterare på Oxfam Sverige. “Vi har en procent som äger mer än resterande 99 tillsammans.”

Samtidigt utmanas bilden kraftigt av nationalekonomen Daniel Waldenström, som hävdar att utvecklingen går åt motsatt håll.

“De globala inkomstskillnaderna är lägre än på över hundra år”, säger han. “Fattigdomstalen har rasat. Det blir inte ojämlikare – det blir jämlikare.”

I avsnittets andra delar ser ni även finansmannen Sven Hagströmer och senare Mikael Damberg, ekonomisk-politisk talesperson för Socialdemokraterna, som ger sina bilder av läget.

Se del 2 och 3:
Hagströmer försvarar miljardärer: ”Ska inte ge allmosor”
Damberg: Kapitalet släpar efter när klyftorna växer

Ekdals Perspektiv skär igenom bruset

Världen upplevs som allt mer svårbegriplig. Geopolitiken hårdnar, samhällen polariseras och tilliten utmanas.

ANNONS

Det är mot den bakgrunden som Ekdals Perspektiv lanseras. En ny intervjuserie där politik, näringsliv och forskning möts för att reda ut de stora frågorna bakom rubrikerna.

“Ekdals Perspektiv är vår nya intervjuserie där politik, näringsliv och forskning möts i ett samtal som verkligen skär igenom bruset”, säger Lennart Ekdal.

Han beskriver vår samtid som “väldigt märklig, konstig, sorglig – nästan obegriplig” och menar att journalistiken behövs mer än någonsin när samhället dras isär.

“Vad kan vara lämpligare än att låta samhälle, politik och ekonomi närma sig varandra för att förklara vad som krävs för att samhället ska må bättre?”

ANNONS

Miljardärer, makt och moral

I premiäravsnittet tar Ekdals Perspektiv avstamp i en av vår tids mest laddade frågor: de växande klyftorna och den snabbt ökande koncentrationen av förmögenheter. Antalet miljardärer växer, samtidigt som både global och svensk ojämlikhet diskuteras allt mer intensivt.

Det blir ett skarpt, faktatungt och stundtals konfliktfyllt samtal om pengar, makt och vilket samhälle vi är på väg mot.

ANNONS
Ekdals Pespektiv sponsras av:

ANNONS
Bybit
Futur
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Edvard Lundkvist redaktionschef på Dagens PS och en nyfiken ekonomijournalist som bevakar råvarumarknaden och makroekonomin. Tips och kommentarer på det jag har skrivit mottages med öppna armar.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Edvard Lundkvist redaktionschef på Dagens PS och en nyfiken ekonomijournalist som bevakar råvarumarknaden och makroekonomin. Tips och kommentarer på det jag har skrivit mottages med öppna armar.

ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS