Realtid

Saab – en bubbla nu, i framtiden eller aldrig?

saab
Micael Johansson, vd på Saab. (Foto: Jonas Ekströmer/ Jessica Gow/TT)
Johan Colliander
Johan Colliander
Uppdaterad: 03 juni 2025Publicerad: 03 juni 2025

Oroliga tider är bra tider för försvarsindustrin – och inte minst Saab som rusat på börsen. Men många frågar sig hur länge till framgångssagan varar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Hotades i rysk stats-tv – bygger fabrik för drönare

03 dec. 2025

De senaste tre åren har Saabs aktie (börskurs Saab) ökat i värde med 770 procent. Vilket inte är konstigt i en värld efter Rysslands invasion av Ukraina och ett USA som meddelat att Europa nu måste klara sig själva.

Koncernens produkter är efterfrågade och tillväxt på mellan 20 och 30 procent har skett inom samtliga fyra affärsområden förra året.

Missa inte: Saab i expansionsläge: ”Ingen producerar som vi”. Realtid

Men flera analytiker frågar sig nu om inte Saab är övervärderat.

Intresset för Saab svalnar – försvarsaktien som fonderna köper istället

Småspararna rusar till Saab men aktivt förvaltade fonder har faktiskt minskat sitt ägande i försvarskoncernen.

Starka affärer men övervärderad aktie

Efterfrågan på Saabs erbjudande är det få som tror kommer försvinna över en natt. Enligt Görgen Johansson, chefen för affärsområdet Dynamics, kommer efterfrågan på deras produkter vara i i tio år eller mer, skriver Dagens Industri.

I Sverige, där 40 procent av Saabs marknad finns, kommer det också att finnas stor efterfrågan – men även i Europa där 25 procent av marknaden finns är efterfrågan stor.

ANNONS
Luftvärnssystem som detta från Saab Dynamics efterfrågas på marknaden just nu. (Foto: Justin Tang/AP/TT)

Men även med en bra tillväxt är börsvärdet svårt att motivera. I en analys på Placera pekar Daniel Zetterberg på att värderingen är 35 gånger rörelseresultatet 2024.

Enligt honom är det inte motiverat även om man tänker sig en tillväxt på 15 procent årligen och rörelsemarginaler som stiger från dagens knappa 9 procent till 10,6 procent. Då når man ändå ”bara” upp till 20 gånger värderingen.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025

Saabs svagheter

De flesta analytiker har en positiv syn på Saabs grundaffär men pekar också ut några av bolagets svagheter.

Kanske främst av dessa är kassaflödet som bland annat Peter Hedlund, analytiker på EFN, pekar ut som klent. Det fria kassaflödet har minskat varje år sedan 2020 och uppgår endast till 34 procent av de senaste tre årens rörelseresultat.

Läs även: ”Europa måste ta ansvar” – Saabs vd varnar för beroende av USA. Realtid

Det finns också stora risker med försäljning av dyra vapensystem som Gripen. Konkurrensen är stenhård gentemot amerikanska F-35, Eurofighter och franska Dassault Rafale. Även om en deal går igenom tar det lång tid mellan avslut och leverans.

ANNONS

Är det en bubbla?

Saabs p/e-tal ligger nu på 57, där snittet varit 30 de senaste tio åren. Det är ett p/e-tal som vanligtvis är förbehållet snabbväxande mjukvarubolag, skriver Omni Ekonomi.

En sådan värdering skulle bara kunna motiveras av en väldigt snabb tillväxt eller generösa kassaflödesmodeller, vilket Saab inte riktigt visar upp.

Något för dig? Saab skapar 1 000 nya jobb i Sverige – bara i år

Försvarskoncernen Saab fortsätter sin expansion.

I en krönika i Affärsvärlden i maj i år var John Skogman inte nådig när han skrev:

”Okunnigheten om Saab är skrattretande – detta är en bubbla.”

Till EFN har den kända finansprofilen Christer Gardell sagt att han inte tror att Saab är en bubbla just nu. Men att det kan bli en i framtiden.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

ANNONS
ANNONS