Världens sol- och vindkraftsproduktion har för första gången överträffat kolkraften. Men trots rekordtillväxten varnar experter för att det inte räcker med förnybar energi för att stoppa den globala uppvärmningen.
Förnybart är nu störst – räcker det för att rädda världen?


Mest läst i kategorin
Under årets första sex månader genererade sol- och vindkraft tillsammans mer elektricitet än kolkraftverk globalt. Detta enligt klimattanksmedjan Ember markerar en vändpunkt för det globala energisystemet.
Solkraftsproduktionen växte med 31 procent jämfört med samma period 2024, medan vindkraften ökade med 7,7 procent, rapporterar Euronews.
”Sol och vind växer nu tillräckligt snabbt för att möta världens växande aptit på elektricitet. Detta markerar början på ett skifte där ren energi håller jämna steg med efterfrågetillväxten”, säger Małgorzata Wiatros-Motyka, senioranalytiker på Ember, till The Guardian.
Trump slaktar förnyelsebar energi – hotar AI
Förnyelsebara energiprojekt har stängts ner på löpande band i USA efter att Donald Trump tagit sin hand ifrån dem. Nu är frågan om energin räcker till.
Når inte målen
Trots de positiva siffrorna är världen inte i fas med sina klimatmål. En rapport från Internationella förnybarenergiorganet (IRENA), Brasiliens COP30-ordförandeskap och Global Renewables Alliance visar att den globala kapaciteten för förnybar energi ökade med 582 gigawatt under 2024. Det är en ökning på 15,1 procent, enligt Reuters.
Missa inte:
Afrikanska landet som balanserar fossilt och förnybart. Realtid
För att nå COP28:s mål om att tredubbla förnybar energi till 11,2 terawatt år 2030 krävs dock en årlig tillväxt på 1 122 gigawatt från och med 2025. Om nuvarande tillväxttakt fortsätter skulle endast 10,3 terawatt installeras till 2030.
FN:s generalsekreterare António Guterres varnar för att ”fönstret för att hålla 1,5-gradersgränsen inom räckhåll stängs snabbt”. Han betonade att även om förnybara energikällor är billigare och snabbare att installera än fossila bränslen. Världen måste ”intensifiera, skala upp och påskynda” energiomställningen.
Indien och Kina gasar med förnybar energi
EU ökade sin förnybara energikapacitet med 72,3 gigawatt under 2024, men måste nå 1 247 gigawatt år 2030 enligt 1,5-graderscenariot.
Läs även:
Solkraft som levererar året om. Dagens PS
Enligt Eurostat var juni 2025 den första månaden någonsin då solkraft var EU:s största elektricitetskälla.
Kina och Indien stod för huvuddelen av tillväxten inom förnybar energi. Samtidigt förlitade sig USA och Europa fortfarande på fossila bränslen i högre utsträckning, enligt The Guardian.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.








