Butterick’s har fått nya ägare efter en uppmärksammad konkurs. Men konkursboet har fortfarande fordringar. En av dessa är riktade mot bolagets tidigare vd och ägare.
Efter Buttericks konkurs: Tidigare vd krävs på miljonbelopp


Mest läst i kategorin
Konkursförvaltaren Stefan Skeppstedt vill att Buttericks tidigare vd och långvarige ägare Bengt Olander ska betala tillbaka en miljon kronor till konkursboet.
Pengarna återbetalades till Olander som ett lån strax efter halloween 2023, men konkursförvaltaren menar att bolaget redan då var på obestånd, rapporterar Dagens Industri.
Enligt konkursförvaltaren hade Buttericks sålt dåligt under den viktiga halloweenperioden, vilket borde ha varit en varningssignal.
”Bengt Olander som enda styrelseledamot och huvudägare måste ha insett att konkursbolaget var på obestånd”, skriver Skeppstedt till tingsrätten, enligt Di.
Missa inte: Lyxjätte i konkurs – största kollapsen sen pandemin. Realtid
Pengarna borde i stället ha gått till prioriterade fordringsägare, främst Skatteverket, menar konkursförvaltaren.
Bestrider kravet
Bengt Olander, som var vd för Buttericks från 1976 till 2017 och därefter styrelseordförande fram till konkursen, avvisar konkursboets krav.
Han säger till Di att bolaget inte var på obestånd när lånet återbetalades.
Läs även: Det händer med dina pengar om Avanza går i konkurs. Dagens PS
Enligt Olander var lånet ett kortsiktigt brygglån för att finansiera inköpen inför halloween.
”Runt halloween har Buttericks runt 60 procent av sin årliga omsättning, det är en extrem säsongskurva. Det innebär en enorm påfrestning av likviditeten”, säger han till Di.
Olander menar att bolaget var i djupa förhandlingar med finansiärer om en nyemission när lånet återbetalades. Senare fick företaget möjlighet till rekonstruktion i december 2023, som dock bröts av Skatteverket, säger han.
Senaste nytt
Krokig väg till konkurs
Buttericks hamnade i ekonomiska svårigheter efter pandemin och ansökte om företagsrekonstruktion i december 2024.
Missa inte: Skandinaviens konkurser: Så skiljer sig länderna åt. Realtid
När Skatteverket motsatte sig rekonstruktionen tvingades Buttericks ansöka om konkurs i januari 2025. Bolagets skulder uppgick till nästan 37 miljoner kronor, enligt nyhetsbyrån Siren.
I februari 2025 räddades dock butikerna när nya investerare förvärvade Buttericks fem butiker.
Konkursförvaltaren Stefan Skeppstedt bekräftade då att butikerna fick fortsätta sin verksamhet under nya ägare.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.











