Dyrare semesterresor och biluthyrning drev upp inflationen till 2,8 procent i juni – klart högre än väntat och ett bakslag för Riksbankens ränteplaner.
Sommarpriser driver upp inflationen – Riksbanken i kläm


Mest läst i kategorin
Statistiska centralbyråns (SCB) slutgiltiga siffror bekräftar vad den preliminära statistiken antydde: svenskarna fick betala rejält mer för sina sommaraktiviteter i juni.
Priserna på paketresor sköt upp med 31,1 procent från maj till juni, medan biluthyrning blev 30,4 procent dyrare under samma period, enligt ett pressmeddelande.
Missa inte: ”Eländig sits” – Sveriges BNP sjönk oväntat. Realtid
Det är säsongsbetonade ökningar, men betydligt kraftigare än normalt.
”Volatila”
Inflationen enligt KPIF steg från 2,3 procent i maj till 2,8 procent i juni – en utveckling som överraskade både analytiker och centralbanken.
Nordeas (börskurs Nordea) chefsanalytiker Torbjörn Isaksson menar att ”ökningen av kärninflationen framför allt synliggör att inflationssiffrorna är volatila snarare än att detta är början på ökning av inflationen”.
Nordea bedömer därför att Riksbanken kommer att lämna styrräntan oförändrad på 2 procent, skriver Svenska Dagbladet.

Senaste nytt
Riksbankens dilemma fördjupas
För Riksbanken innebär inflationsuppgången ett växande dilemma. Ekonomin visar tecken på svaghet – BNP föll i maj, hushållens konsumtion sjönk över 1 procent och detaljhandelns försäljning minskade med nästan 5 procent samma månad.
Samtidigt ligger inflationen nu en bra bit över centralbankens mål på 2 procent.
”Jag tror att en sänkning kommer, det behövs. Men detta gör att Riksbankens handlingsutrymme försämras. Det här kan innebära att vi får vänta längre på en räntesänkning än vad många hade hoppats på”, säger Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar, enligt SvD.
Räntan: Riksbankstopparnas nya orosmoln för inflationen
Prognosen har tonats ned av Erik Thedéen själv.
Marknaden hade väntat sig en möjlig räntesänkning redan i augusti, men inflationsökningen komplicerar den bilden. Enligt Stråberg kommer Riksbanken sannolikt att avvakta tills det står klart om junis siffror representerar en trend eller ett tillfälligt undantag.
Tekniska effekter bakom hoppet
Bakom den kraftiga inflationsökningen döljer sig också tekniska faktorer som förstärker effekten.
Sacos chefsekonom Tobias Brännström pekar på den så kallade korgeffekten – en konsekvens av att SCB vid årsskiftet omviktade den varukorg som används för att beräkna KPI, skriver Dagens Industri.
Läs även: Erik Thedéen räknade fel på räntan. E55
Vanligtvis är korgeffekten svagt negativ, men i år är den tydligt positiv och som starkast under sommarmånaderna. Orsaken är bland annat en högre vikt för utrikesresor i den nya korgen.
DI:s Viktor Munkhammar noterar att säsongsmönstret verkar ha förändrats även för kläder och skor, med mindre prissvängningar över året än tidigare.
”I så fall ställer de befintliga modellerna för säsongsjusteringen till det”, skriver han.
Hushållen bromsar – och arbetslösheten stiger
Inflationsökningen kommer samtidigt som svenska hushåll visar allt tydligare tecken på försiktighet. Enligt Konjunkturinstitutets senaste mätning försämrades stämningsläget för femte månaden i rad, med hushållen som den mest pessimistiska gruppen.
Det är inte svårt att förstå varför. Arbetslösheten fortsätter att stiga och ligger nu på nästan 10 procent, enligt SCB.
Missa inte: Feds kalldusch – inga räntesänkningar trots USA:s fallande inflation. Realtid TV
Arbetsförmedlingen spår att återhämtningen på arbetsmarknaden kommer att gå långsammare än väntat, drivet av global oro och just de återhållsamma hushåll som statistiken bekräftar.
SEB (börskurs SEB) pekar dock på att olika inflationsindikatorer – som producentpriser, företagens prisplaner och inflationsförväntningar – har fallit tillbaka under de senaste månaderna. Detsamma gäller internationella livsmedelspriser.
Allt avgörs i augusti
Utfallen de kommande månaderna blir avgörande för både Riksbankens räntebesked och svenska hushålls ekonomi.
Juli-siffrorna, där snabbstatistiken publiceras 7 augusti och den definitiva en vecka senare, kommer att visa om junis inflationssprång var en tillfällig avvikelse eller början på en mer beständig prisuppgång.
Egna orden: Det kan få Thedéen att sänka räntan igen i höst
Det är inte längre inflationen som får Riksbankschefen Erik Thedéen att ligga vaken om nätterna.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.









