Realtid

Kina slår mot USA:s försvarsbolag efter vapenaffärer med Taiwan

Kina
Kina har länge varit kritiskt till USA:s militära stöd till Taiwan, vars demokratiskt valda regering avvisar Pekings territoriella anspråk. (AP Photo/Mark Schiefelbein) XMAS221
Christian Pedersen
Christian Pedersen
Uppdaterad: 27 dec. 2025Publicerad: 27 dec. 2025

Pekings beslut kommer i kölvattnet av ett rekordstort amerikanskt vapenpaket till Taiwan och markerar en ny kraftmätning i relationen mellan världens två största ekonomier.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kina har infört sanktioner mot tio amerikanska försvarsrelaterade företag och lika många höga chefer som en reaktion på USA:s senaste vapenförsäljning till Taiwan.

Enligt kinesiska myndigheter utgör försäljningen ett hot mot landets territoriella integritet, som Beijing menar inkluderar Taiwan.

Samtidigt ser experter åtgärden som en symbolisk markering i en relation som redan är ansträngd av handelstvister och geopolitiska motsättningar. Det skriver Reuters.

Sanktionerna omfattar stora aktörer

De drabbade företagen innefattar några av USA:s mest kända försvarskoncerner, däribland Boeing med sin försvarsverksamhet i St. Louis, Northrop Grumman Systems Corporation och L3Harris Maritime Services.

Bland de sanktionerade individerna återfinns ledande befattningshavare och grundaren av teknikföretaget Anduril Industries.

Sanktionerna innebär att de berörda företagen och personerna får sina tillgångar i Kina frysta och förbjuds att göra affärer med kinesiska organisationer eller individer.

Dessutom förhindras de från att resa in i Kina.

ANNONS

Kina har länge varit kritiskt till USA:s militära stöd till Taiwan, vars demokratiskt valda regering avvisar Pekings territoriella anspråk.

Washington har sedan länge en praxis att förse Taiwan med defensiva vapen som ett led i att stödja öns självförsvar, vilket är inskrivet i amerikansk lag.

I december godkände den amerikanska regeringen ett vapenpaket till ett värde av över 11 miljarder dollar, det största i sitt slag för Taiwan hittills, vilket uppges inkludera avancerade system som HIMARS-raketdon och annan militär utrustning.

Läs mer: Tysk ekonomi i ”fritt fall” – värsta krisen sedan andra världskriget – Realtid

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Ett hårt svar på en känslig fråga

Kina ser Taiwanfrågan som en central del av sin nationella suveränitet och en ”röd linje” som inte får korsas.

I sitt uttalande fördömde det kinesiska utrikesdepartementet vapenaffären som ett brott mot landets inre angelägenheter och uppmanade USA att upphöra med vad de kallade farliga åtgärder.

Pekings beslut att rikta sanktioner mot både företag och ledande chefer ses som ett sätt att markera sitt missnöje utan att gå vidare till mer drastiska militära steg.

ANNONS

Samtidigt är effekterna av sanktionerna sannolikt begränsade rent ekonomiskt, eftersom amerikanska försvarsbolag har relativt liten verksamhet i Kina.

Men signalvärdet är tydligt: relationen mellan Kina och USA befinner sig i ett känsligt läge där Taiwan fortsätter att vara en gnistkälla för konflikt.

Missa inte:

Finansmannen: Tror Socialdemokraterna förstår – Realtid

34 åklagare kan sluta om lagförslaget går igenom – Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS