Donald Trump har trappat upp retoriken mot Venezuelas president Nicolás Maduro. Om USA bestämmer sig för att gå in i landet kan det få konsekvenser även för en hel del svenskar.
Dieselbilägare får ta smällen – om hotet blir verklighet


En allt större amerikansk militär närvaro runt Venezuela skapar oro på energimarknaderna.
Det riskerar också att driva upp dieselpriserna för europeiska konsumenter.
Analytiker bedömer att oljan som Venezuela har specialiserat sig på – tung och svavelrik råolja – är särskilt utsatt eftersom den utgör en nyckelkomponent i dieselproduktionen, skriver The Telegraph.
Svårt att ställa om
Venezuela producerar omkring en miljon fat per dag, nästan uteslutande i de tyngre segmenten.
Även om den globala oljeutbudssituationen är gynnsam med överskott som hållit ner prisnivåerna är utbudet av just tung, syrerik råolja begränsat.
De raffinaderier i USA och Asien som är byggda för denna typ av råolja har små möjligheter att ställa om flödena i närtid. Ett avbrott i venezuelanska leveranser väntas därför leda till ett snabbt svar på marknaden.
Kan behöva köpa från annat håll
Marknaden räknar med att raffinaderier tvingas söka alternativa volymer från exempelvis Saudiarabien eller Förenade Arabemiraten.
Ett skifte till dessa leverantörer skulle sannolikt ske till förhöjda priser, vilket ökar produktionskostnaden för diesel.
Samtidigt har Europas beroende av amerikanska drivmedelsleveranser vuxit i takt med att ryska produkter försvunnit från marknaden efter invasionen av Ukraina.
Har blivit dyrare
En störning i amerikansk raffinaderiproduktion kan därför snabbt slå igenom i Europa.
Dieselmarknaden var redan ansträngd innan spänningarna kring Venezuela ökade.
Ukrainas fortsatta attacker mot ryska raffinaderier har tagit bort kapacitet och bidragit till en gradvis uppgång i dieselpriset sedan mitten av året.
Har ökat pressen
De militära signaler som nu kommer från Washington – i form av ökad flottnärvaro och skärpta flygbegränsningar – tolkas som att Vita huset kan förbereda sig för att öka pressen ytterligare på Venezuelas regering.
Flera bedömare menar att även ett begränsat militärt ingripande kan utlösa riskpremier på både råolja och raffinerade produkter.
Utöver eventuella produktionsbortfall väntas också stigande försäkrings- och fraktkostnader för transporter genom Karibien och närliggande rutter.
ANNONS
Läs mer: Studie: Billigare för Europa att bekosta ukrainsk seger. Dagens PS

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.









