En ny jätteinvestering i USA – och ett hyllningstal till landet. Mycket talar för att Astra Zeneca är på väg att flytta över Atlanten.
Astra Zeneca-vd:ns känga till Europa: "Jag älskar USA"


Mest läst i kategorin
För några veckor sedan kom uppgifterna om att läkemedelsjätten Astra Zeneca (börskurs Astra Zeneca), som är Londonbörsens största företag, kan välja att ha sin primärnotering i USA istället.
När Astra Zenecas vd Pascal Soriot ombads att kommentera frågan valde han inte att döda spekulationerna.
Missa inte: Astra Zeneca investerar i Kina efter mystiskt gripande. Realtid
Istället höll han ett hyllningstal till USA, ett drag som bedömare nu menar kan innebära dåliga nyheter för europeisk läkemedelsindustri, skriver The Guardian.
Flyttar mer tillverkning till USA
Soriot höll sitt anförande på en presskonferens i samband med att bolaget presenterade ett rekordstort investeringspaket på 50 miljarder dollar i USA.
Investeringen, som bland annat omfattar en ny läkemedelsfabrik i delstaten Virginia och en utbyggnad av bolagets forskningskapacitet, markerar Astra Zenecas största satsning på tillverkning hittills.

Det sker i en tid då Donald Trump åter hotar med tullar på läkemedel producerade utanför USA, vilket kan slå mot europeiska bolag.
Astra Zeneca säger sig dock vara väl positionerat inför potentiella handelsbarriärer. Bolaget är redan nära självförsörjande när det gäller försörjningen av läkemedel till den amerikanska marknaden.
Missa inte: Kuststaden som är Big Pharmas nya favoritställe. Realtid
Senaste nytt
Vill ha mer amerikansk försäljning
Man väljer också att flytta produktion successivt från andra regioner till inhemska fabriker i USA.
Under presentationen av halvårsresultatet betonade Soriot USA:s roll som drivkraft inom innovation och forskning, och noterade att landet står för en växande andel av företagets intäkter.
Astra Zeneca mångmiljardsatsar i USA
50 miljarder dollar på läkemedelstillverkning och forskning till 2030.
Målet är att hälften av Astra Zenecas globala försäljning ska komma från den amerikanska marknaden år 2030.
Varnar för en flytt
”Jag älskar definitivt USA. Jag har alltid trott på landets stora framtid”, sa Soriot.
USA:s investeringar i läkemedelsforskning – motsvarande 0,8 procent av BNP – lyfts fram som ett föredöme, i kontrast till Europas och Storbritanniens lägre nivåer.
Astra Zenecas chef gav en tydlig signal om att länder som vill attrahera investeringar inom life science behöver öka sina satsningar.
Missa inte: USA-notering ger inte alltid högre värdering. Realtid
”Måste agera”
Vd:ns kommentarer har väckt oro i Storbritannien. I en kolumn i The Guardian varnar Nils Pratley för att den brittiska regeringen inte kan ta bolagets lojalitet för given.
Han menar att myndigheterna måste agera för att behålla bolagets notering i London, särskilt i ljuset av en avbruten satsning på vaccintillverkning i Liverpool och den ökande konkurrensen från USA.
”Om Storbritanniens största börsnoterade företag lämnar skulle det sätta stopp för två av regeringens mål: att ge liv åt Londonbörsen, och att göra Storbritannien till en supermakt inom biovetenskap”, skriver Pratley.
Astra Zeneca överväger börsflytt – skakar marknaden
Historiskt hårt slag.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.








