17 mars
2026

Realtid

Förändring i Handelsbankens ledning

Monika Bergström.
Camilla Jonsson

Camilla Jonsson

Monika Bergström har utsetts till Chief Compliance Officer i Handelsbanken.

Monika Bergström har närmast varit tillförordnad chef för Group Compliance och dessförinnan ställföreträdande chef för samma avdelning och kommer i sin nya befattning att bli adjungerad i Handelsbankens koncernledning. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Jag är mycket glad över att kunna välkomna Monika Bergström till rollen som vår Chief Compliance Officer. Ett självklart val, med tanke på Monikas mångåriga erfarenhet från banken och gedigna kunnande inom compliance, säger Carina Åkerström, vd i Handelsbanken i en skriftlig kommentar.

– Det känns väldigt roligt att ha fått förtroendet som chef för Group Compliance. Tillsammans med alla kompetenta kollegor ser jag fram emot att utveckla funktionen ytterligare, säger Monika Bergström i sin presskommentar.

Monika Bergström tillträder sin nya befattning omgående.

Senaste lediga jobben