11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Telia nobbade Turkcellaktier

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 juli 2007Publicerad: 13 juli 2007

Turkiska Cukurova har nu slutfört försäljningen av 3,5 procent av aktierna i mobiloperatören Turkcell, men Telia Sonera köpte inga aktier, skriver Reuters.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026
Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026
Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026

– Huvudskälet är att de aktierna skulle inte ge oss kontroll och det är vårt huvudmål, säger talesmannen Ola Kallemur till nyhetsbyrån.

Telia Sonera äger 37 procent av aktierna i Turkcell och slåss med ryska rivalen Altimo om kontrollen över bolaget.

Cukurova drog in omkring 3,4 miljarder kronor på aktieförsäljningen och ska använda pengarna för att betala av banklån.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS