Realtid

Så nära är Frankrike ruinens brant

Francois Bayrou lämnar. Nu måste Emmanuel Macron få en ny premiärminister att jobba med. (Foto: Sarah Meyssonnier/AP/TT)
Johan Colliander
Johan Colliander
Uppdaterad: 10 sep. 2025Publicerad: 10 sep. 2025

Den franska regeringskrisen bara djupnar och statsskulden ökar obönhörligen för varje sekund. Men det finns tecken på att den ekonomiska krisen inte nödvändigtvis är lika allvarlig som den politiska.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den franska regeringen föll i måndags vilket lett landet in i ett politiskt kaos. Premiärministern François Bayrou:s regering blev därmed den tredje att falla i år.

Krisen beror till stor del på de stora besparingar Bayrou ville få till. Orsaken är att han vill stävja den stora franska statsskulden på 114 procent av landets BNP. En skuld som bara fortsätter att växa med 5 000 euro i sekunden.

De franska lånekostnaderna är nu större än Greklands. Detta får många att frukta en härdsmälta och en finanskris liknande den som bröt ut 2009.

Frankrike kräver Google och Shein på mångmiljarder

Frankrike bötfäller Google och Shein med rekordhöga belopp för brott mot cookie-regler. Läs mer om beslutet.

En politisk kris mer än en ekonomisk för Frankrike

Men enligt vissa analytiker är läget inte fullt så farligt.

Frankrikes avgående premiärminister Francois Bayrous avågng har orsakat en politisk kris i landet. (Foto: Christophe Ena / AP /TT)

”Visst står Frankrike inför en politisk kris – men inte en finanskris”, säger Nicolas Véron, senior fellow vid Bruegel och Peterson Institute for International Economics, till Euractiv.

ANNONS

Läs även:
Europas börser vacklar – Frankrikes fel. Dagens PS

Experter påpekar att ”inversionen” av de grekiska och franska obligationsräntorna till överväldigande del beror på en kraftig förbättring av marknadens förtroende för Grekland. Detta sker snarare än en försämring av investerarnas attityder gentemot Frankrike.

Avkastningen på 3,41 procent på 10-åriga franska statsobligationer är också långt under den ränta på 3,50 procent som betalas av Italien. Italien är inte i någon omedelbar ekonomisk fara.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Svag ekonomi men ändå tillväxt

Den franska ekonomin fortsätter också att växa med 0,3 procent under tredje kvartalet, uppgav landets centralbank under tisdagen, skriver Bloomberg. Vilket var bättre än analytikerna förväntat sig.

Frankrikes BNP väntas dock bara öka med 0,6 procent i år, enligt IMF. Det är lägre än snittet på 1,4 procent som är snittet för andra avancerade ekonomier.

Enligt centralbankens månatliga undersökning av 8 500 företag fick industrin stöd av styrka inom flyg- och utrustningssektorerna i augusti. Tjänstesektorn utvecklades måttligt och byggsektorn uppvisade en bättre tillväxt än väntat.

Missa inte:
Skandal: Han skyller statens skulder på pensionärerna. News55

ANNONS

Siffror visar också att den franska tillverkningsindustrin växer för första gången sedan 2023.

De tillfrågade inom den franska industri uttryckte dock oro för kommande strejker och protester. Rapporten sammanställdes också innan regeringens kollaps och oro för regeringens framtid var också en faktor för de tillfrågade.

Höjda skatter kan komma

Bayrou föll till stor del på sitt sparpaket om 44 miljarder euro. Vilket förmodligen kommer att leda till att hans efterträdare kommer förlita sig mer på skatter än på nedskärningar.

Missa inte:
Dubbla kriser hotar Storbritanniens ekonomi. Realtid

Socialisterna som var med och fällde regeringen, och som kan stå för nästa premiärminister, kräver en skattehöjning på 15 miljarder euro för de ultrarika. Detta rapporterar Reuters.

Finansmarknaderna är dock oroliga för att skattehöjningar kommer hota tillväxten. Detta är något som man även fruktar kommer att ske i Storbritannien, som även de kämpar med stora skulder.

”Det vi i allt högre grad ser är en ovilja hos marknadsaktörerna att köpa skattevägen som ett gångbart sätt att minska stora budgetunderskott”, säger Russel Matthews, portföljförvaltare på RBC BlueBay Asset Management till Reuters.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

ANNONS
ANNONS