I maj resulterade statens betalningar i ett överskott på 16,7 miljarder kronor.
Oväntat stora valutakurs- förluster för Riksgälden


Överskottet var mindre än de 22,1 miljarder kronor som Riksgäldens räknat med.
Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Finans och Försäkring som skickas ut varje måndag.
Anledningen till skillnaden mellan prognos och utfall är främst att nettoutlåningen till myndigheter blev 7 miljarder kronor högre än beräknat. Av detta förklaras 4 miljarder kronor av myndigheternas repotransaktioner och dessa påverkar inte Riksgäldens bedömning för helåret. Det skriver Nyhetsbyrån Direkt.
Skatteinbetalningarna i maj blev 2 miljarder kronor lägre än prognosen, men under perioden februari-maj har dock skatteinbetalningarna varit 11 miljarder kronor högre än prognos. Statens utbetalningar blev 5 miljarder kronor lägre än beräknat i maj.
Räntebetalningarna på statsskulden var 1,4 miljarder kronor högre än prognos och för tolvmånadersperioden till och med maj gick statens betalningar med ett överskott på 86 miljarder kronor.
Statsskulden var 1.021 miljarder kronor den 31 maj .



