12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Krislarm till mobilen föreslås

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 feb. 2008Publicerad: 05 feb. 2008

I framtiden kan krislarm vid exempelvis stormar eller stora olyckor komma direkt i mobiltelefonen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Det är ett av flera förslag som en utredning från Ingenjörsvetenskapsakademien lämnar till regeringen i dag, skriver Dagens Nyheter.

Rapporten är en del av regeringskansliets pågående arbete med att slå samman Krisberedskapsmyndigheten, Räddningsverket och Styrelsen för psykologiskt försvar till en ny krismyndighet.

Dessutom föreslås att den nya krismyndigheten inrättar en hemsida på internet, www.sos.se, dit allmänheten kan vända sig för att få information om krisförberedelser och åtgärder vid olyckor och katastroflägen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS