Realtid

Kineser vågar inte köpa bostad – nu kliver staten in

kina
Xi Jinping är beredd att ta till rejäla åtgärder för att få fart på den historiskt sett så framgångsrika bostadsmarknaden i Kina. (Foto: Maxim Shemetov/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 20 nov. 2025Publicerad: 20 nov. 2025

När bostadspriserna fortsätter att falla i Kina vågar allt färre kineser investera i ett hem. Ett stort stimulanspaket från staten är nu på väg för att öka incitamenten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kina har länge brottats med en svag bostadsmarknad.

Nu är landets regering beredd att vidta åtgärder genom ett nytt omfattande stimulanspaket.

Enligt uppgifter från personer med insyn i processen vill man få tillbaka köpare och hindra att nedgången sprider sig vidare till det finansiella systemet, skriver Bloomberg.

Kan införa skatteavdrag

Den centrala delen av förslaget gäller statliga subventioner till nya bolån, något som aldrig tidigare införts på nationell nivå.

Tanken är att minska kostnadsbördan för förstagångsköpare i ett läge där många tvekar att gå in i en fallande marknad.

Fallande huspriser har gett en negativ domino-effekt genom hela ekonomin. (Foto: Andy Wong/AP/TT).

Parallellt övervägs höjda skatteavdrag för hushåll som redan betalar på sina lån samt sänkta transaktionskostnader vid bostadsaffärer.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Ingen återhämtning

Planen har varit föremål för interna diskussioner sedan tredje kvartalet. Under samma period har nedgången förvärrats, med sjunkande priser och vikande försäljning i stora delar av landet.

Trots tidigare stödåtgärder – inklusive lättnader kring lånevillkor och mer generösa köpregler – har marknaden inte återhämtat sig, skriver South China Morning Post.

Även i landets tre största städer, där kraven för köp nyligen mildrats, har både nyproduktion och andrahandsbostäder noterat de största prisfallen på över ett år.

Sprider sig genom ekonomin

Fastighetssektorns utdragna nedgång har fått breda effekter. Hushållens förmögenheter har pressats, konsumtionen dämpats och sysselsättningen påverkats.

Den svagare utvecklingen märks också i banksystemet. Enligt tidigare bedömningar från kreditvärderingsinstitut är delar av bolånen i riskzonen.

Samtidigt har bankernas osäkra fordringar stigit till rekordnivåer och lönsamheten pressats av en lång period med låga marginaler.

ANNONS

Håller i pengarna

Flera bedömare anser att de åtgärder som nu övervägs kan ge en kortsiktig stimulans men att de inte nödvändigtvis löser den strukturella obalansen mellan utbud och efterfrågan.

Räntesänkande åtgärder har tidigare haft begränsad effekt, då många hushåll fortfarande håller tillbaka på grund av svagare inkomstutsikter och ökad försiktighet i den rådande konjunkturen.

Utlåningen till hushåll har fortsatt att krympa och bolånevolymerna ligger klart under nivåerna från 2023.

Fick en reaktion på marknaden direkt

Regeringens nästa steg är ännu inte fastlagda, och det är oklart när eventuella beslut kan presenteras.

Signalerna om att kraftigare stöd är på väg fick dock fastighetsaktier att stiga markant under torsdagen, vilket visar hur känslig marknaden är för tecken på politiskt ingripande.

Läs mer: Ny trend bland rika: Hyra ut guldtackor. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS