11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Kärnanläggningar stängda i Nordkorea

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 juli 2007Publicerad: 18 juli 2007

IAEA bekräftar att Nordkorea har stängt alla sina fem kärnanläggningar efter att tidigare ha stängt den viktigaste, Yongbyon-reaktorn.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026
Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026
Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026

– Ja, vi har verifierat att alla fem anläggningar har stängts, säger IAEA-chefen Mohamed ElBaradei.

Hans uttalande kommer när en ny runda av sexpartsförhandlingar om Nordkoreas atomprogram på onsdagen kommer att återupptas.

USA:s chefsförhandlare Christopher Hill sade på tisdagen i Peking efter ett möte med kommunistlandets chefsförhandlare att inget avgörande hinder för närvarande stoppar försöken att nedrusta Nordkoreas kärnvapenprogram.

Hill har haft en rad möten med Nordkoreas Kim Kye-Gwan inför sexnationssamtalen.

ElBaradei bekräftade i måndags under ett besök i Bangkok att Nordkorea stängt den reaktor som framställt plutonium till kärnvapen, Yongbyon-anläggningen. Det var första steget på fem år mot en skrotning av det program som i oktober förra året kulminerade med en kärnprovsprängning.

TT-AFP

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS