Visas riskchef i Norden och Baltikum ser en dramatisk acceleration av bedrägerier. Inför Black Friday har kortjätten stängt ned över 12 000 falska nätbutiker.
Visa larmar: "Hoten ökar i mycket snabbare takt"


Mest läst i kategorin
”Jag tycker att vi ser och pratar med bankerna om att hoten ökar i mycket snabbare takt än tidigare”, säger Thomas Holt-Nielsen, riskchef för Visa i Norden och Baltikum, till FinansWatch.
Enligt honom handlar den akuta risken under årets Black Friday främst om falska shoppingsajter, AI-chatbotar och vilseledande annonser med orimliga rabatter.
Bedragarna använder social manipulation för att lura konsumenter att swisha pengar, lämna ut kortuppgifter eller klicka på skadliga länkar.
”Vi har ett eget utredningsteam och slog nyligen ut ett helt nätverk med drygt 12 000 fejkbutiker på nätet, som stängdes ned på en gång”, säger Holt-Nielsen.
Investering på 28,5 miljarder i AI-skydd
För att möta den accelererande hotbilden har Visa investerat över tre miljarder dollar – motsvarande 28,5 miljarder kronor – i AI och datainfrastruktur under det senaste decenniet.
Satsningen har resulterat i över 100 olika AI-funktioner för att skydda kunder och bankklienter.
”Med vår 60-åriga expertis och AI-baserade modeller kan vi hjälpa dem att även upptäcka bedrägerier i realtid”, säger Holt-Nielsen.
Bolaget samarbetar med banker, Mastercard, Bank-id och rättsvårdande myndigheter världen över för att utveckla effektiva motåtgärder.
Visa uppmanar kontinuerligt banker och betalningsinstitut att rapportera alla incidenter direkt.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.








