Skillnaden mellan bankernas utlåningsränta för bolån med rörlig ränta och kostnaden för deras finansiering (bruttomarginalen) fortsatte att minska under det tredje kvartalet 2022. Vid kvartalets utgång var bruttomarginalen 0,92 procent, jämfört med 1,07 procent vid slutet av det andra kvartalet.
Bankernas bruttomarginal på bolån fortsätter minska

Mest läst i kategorin
Ränteuppgången det senaste halvåret har inneburit ökade finansieringskostnader för banker och stigande räntor för bolånetagare. Förklaringen till bankernas ökade finansieringskostnaderna beror enligt Finansinspektionen bland annat på fortsatt hög inflation och stor osäkerhet kring läget i den svenska och globala ekonomin.
– Men det finns fortfarande ett förhandlingsutrymme för dig som är bolånetagare. För att hålla nere dina räntekostnader är det viktigt att du håller dig informerad om vilka villkor du kan få hos olika långivare och förhandlar för att sänka dina räntekostnader. Och ju fler som är beredda att byta bank desto mer kan det sannolikt bidra till att de genomsnittliga bolåneräntorna inte stiger lika mycket som de annars skulle göra, säger FI:s chefsekonom Henrik Braconier i en skriftlig kommentar.
Riksbankens senaste räntehöjning på 1 procentenhet den 20 september inträffade i slutet av det tredje kvartalet och det genomslaget har enligt FI inte fångats fullt ut vare sig i bankernas finansieringskostnad eller i de rörliga bolåneräntorna.
FI publicerar bruttomarginalen på bolån som ett av flera verktyg som konsumenter kan använda vid förhandlingar om bolåneräntan.










