01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Notering av Northvolt kan skjutas upp

Finwire
Uppdaterad: 23 jan. 2023Publicerad: 23 jan. 2023

Svenska batteritillverkaren Northvolt har tillräckliga medel för att finansiera sin expansion på kort sikt, vilket kan innebär att en börsnotering kan komma att skjutas fram. Det sade bolagets ordförande Jim Hageman Snabe vid ett uttalande i Davos, skriver Bloomberg News.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Att tillverka batterier ”är en mycket kapitalintensiv verksamhet, utan tvekan, men kapital har inte varit något problem”, sade Snabe, som också är ordförande i tyska konglomeratet Siemens.

Northvolt trotsade marknadens dysterhet när man förra året tog in pengar till en oförändrad värdering på 12 miljarder dollar.

– Självklart finns det en börsnotering i åtanke – tidpunkten för den beror på många saker, sade Snabe och tillade att dessa inkluderar när kapital behövs och när aktiemarknaden är gynnsam för börsnoteringar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden. En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS