Realtid

Nordnet höjer räntan på sparkonto 

Martin Ringberg, Sverigechef på Nordnet.
Martin Ringberg, Sverigechef på Nordnet.
Realtid.se
Uppdaterad: 21 apr. 2023Publicerad: 21 apr. 2023

Nordnet höjer nu räntan på sparkonto till 2,50 procent. I och med höjningen erbjuder Nordnet den högsta inlåningsräntan av svenska sparplattformar och storbanker för sparkonton utan bindningstid.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– I det marknadsläge som råder nu med osäkerhet och volatilitet på börsen vill spararna ibland pausa sina investeringar. Då är det viktigt att kunna parkera sitt kapital på ett sparkonto med bra ränta under en viss tid, och ha det nära till hands när tajmingen är rätt att kliva in på marknaden igen, säger Martin Ringberg, Sverigechef på Nordnet i en presskommentar.

Nordnets sparkonto har fria insättningar och uttag, ingen bindningstid och räntan utbetalas månadsvis. Kontot är öppet för både privatpersoner och företag.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS