Realtid

Börsnoteringar genom Carnegie och ABG underpresterade ifjol

Di:s genomgång visar också att noteringarna underpresterat mot sina sektorer.
Rikard Jansson
Uppdaterad: 13 juni 2022Publicerad: 13 juni 2022

De bolag som investmentbankerna Carnegie och ABG Sundal Collier hjälpte att notera i Sverige under förra året har i hög grad floppat, enligt en genomgång.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Tre psykologiska fällor som kostar dig pengar

05 dec. 2025

Av Carnegies 27 noteringar har 17 kommit att handlas under teckningskursen. Den genomsnittliga kursutvecklingen har varit -18 procent.

För ABG:s del handlas 9 av dess 13 noteringar under teckningskursen, med en genomsnittlig kursutveckling på -24 procent.

Di:s genomgång visar också att noteringarna underpresterat mot sina sektorer. För de bolag som Carnegie tog till börsen är underprestationen knappt 13 procentenheter, och något högre på 15 procentenheter för ABG:s bolag. Detta är betydligt sämre jämfört med storbankerna SEB och Nordea vars bolag man tagit till börsen överpresterat mot sina sektorer med drygt 6 respektive nästan 9 procentenheter.

Den svaga utvecklingen för Carnegies och ABG:s bolag går att finna i mäklarhusens kortsiktiga vinstintresse, skriver Di i en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS