Realtid

Arm ansöker om notering i USA

Brittiska chipdesignbolaget Arm ägs av japanska Softbank. Foto:TT
Finwire
Uppdaterad: 02 maj 2023Publicerad: 02 maj 2023

Brittiska chipdesignbolaget Arm har lämnat in en konfidentiell ansökan om notering i USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

sju
Spela klippet
Spara & placera

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Tre psykologiska fällor som kostar dig pengar

05 dec. 2025

Brittiska chipdesignbolaget Arm, som ägs av japanska Softbank, har lämnat in en konfidentiell ansökan om notering i USA. Det framgår av ett uttalande, rapporterar Reuters.

Enligt källor siktar Arm på att dra in 8-10 miljarder dollar. Arm säger att varken storleken eller prisintervallet kring erbjudandet ännu är fastställt. Oavsett väntas listningen bli den hittills största under 2023.

Marknaden för noteringar är annars svag i år på grund av marknadsvolatiliteten och den ekonomiska osäkerheten. I USA har noteringarna (exklusive spac-noteringar), minskat med cirka 22 procent jämfört med 2022, enligt Dealogic.

Arm var tidigare listat på Londonbörsens storbolagslista FTSE 100 innan det köptes ut 2016 av Softbank.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS