Realtid

FHM vill se krav på negativt covidtest för resenärer från Kina

Realtid.se
Uppdaterad: 03 jan. 2023Publicerad: 03 jan. 2023

Folkhälsomyndigheten vill införa krav på negativt covidtest för personer som reser in till Sverige från Kina. Det uppger myndigheten i ett pressmeddelande under tisdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Julen 2025: Gammeldags, hederligt – och lyxigt

19 dec. 2025

FHM skriver att det ”epidemiologiska läget i Kina när det gäller covid-19 är oklart och att resandet från landet öka kraftigt under de kommande veckorna”. Därför uppmanar myndigheten att regeringen börjar förbereda för krav på att personer som reser till Sverige från Kina ska kunna visa upp intyg på att de testat negativt för covid-19.

De som föreslås omfattas av reglerna är personer över tolv år och tredjelandsmedborgare, vilket innebär personer bosatta utanför EES-länderna och Schweiz.  FHM  skriver att det är viktigt med ett gemensamt agerande på EU-nivå och att deras hemställan ska ses som en förberedelse inför en rekommendation från EU.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS