17 okt.
2026

Realtid

Nordea i kontakt med danska regeringen om flytt

admin

admin

Nordea har kontaktat den danska regeringen för direkta samtal om att eventuellt flytta huvudkontoret från Stockholm till Köpenhamn, uppger Bloomberg News, som har intervjuat näringsminister Brian Mikkelsen.

–Vi för en dialog efter att Nordea tagit kontakt med mig, säger Mikkelsen och tillägger att Danmark försäkrar Nordea om "att det inte kommer att komma några nya regleringskrav" i landet.

Nordea hotar ju med att flytta på grund av att den svenska regeringen vill höja resolutionsavgiften för banker. Men den vägen tänker av allt att döma inte Danmark att gå.

–Vi vill minska avgifter och skatter och kommer inte att introducera fler regler. Vårt svar kommer alltid att vara mindre regler. säger Mikkelsen.

Mest läst i kategorin

oljefonden
Börs & finans

Norska oljefonden kan få investera i kärnvapen efter förslag om regeländring

16 okt. 2026
citroen
Börs & finans

Europas biljättar skakar liv i gamla modeller – för att möta Kina-hotet

16 okt. 2026
ryssland
Börs & finans

Rysslands offentliga sektor sväller snabbt – ekonom varnar för konsekvenserna

16 okt. 2026