01 feb. 2026

Realtid

Mark Kandborg ny riskchef på Nordea

Nordea, Mark Kandborg.
Realtid.se
Uppdaterad: 20 jan. 2022Publicerad: 20 jan. 2022

Mark Kandborg, idag ställföreträdande chef för affärsområdet Large Corporates & Institutions i Nordea, tar över som Chief Risk Officer och blir också medlem av koncernledningen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nordeas nuvarande Chief Risk Officer har beslutat sig för att återvända till Storbritannien efter mer än fem år i Nordea. Det framgår av ett pressmeddelande.

Mark Kandborg har arbetat i Nordea i 26 år och har haft flera ledande befattningar i banken, bland annat som tillförordnad Chief Financial Officer och chef för Group Finance, samt chef för Treasury & Asset and Liability Management. 

–Jag ser verkligen fram emot att få leda Group Risk-organisationen och vara en del av koncernledningen i den fortsatta utvecklingen av banken, säger Mark Kandborg i en skriftlig kommentar.

Utnämningen förutsätter myndigheternas godkännande och förändringen träder i kraft den 1 april 2022.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS