21 mars
2026

Realtid

Fyra misstänks för grova ekobrott i norra Sverige

Fyra misstänks för grova ekobrott i norra Sverige
Fortsatta förhör kommer hållas med de misstänkta. (Foto: Janerik Henriksson/TT)
Simon Kronö

Simon Kronö

Tillsammans med polis genomförde Ekobrottsmyndigheten sju husrannsakningar, där fyra personer greps med kopplingar till Kramfors greps.

Fyra personer i norra Sverige misstänks för grova ekonomiska brott, inklusive skattebrott, bokföringsbrott och näringspenningtvätt, dessa med kopplingar till tre serviceföretag i Kramfors.

Osanna fakturor ska ha skickats från två av dessa företag för att olagligt överföra pengar från det tredje företaget.

Läs mer: Hälften av alla konkurser kan vara ekobrott. Dagens PS

Ekobrottsmyndigheten genomförde sju husrannsakningar med stöd från polisen, inklusive insatsstyrkor i Västernorrland och Västerbotten, enligt ett pressmeddelande.

Säkrar bevisning

Vid förra veckan tillslag greps samtliga misstänkta i Kramfors, Strömsund och Lycksele. Efter förhör har samtliga tre släppts, men misstankarna kvarstår, skriver Dagens Juridik.

”Det som händer nu är att vi går igenom de beslag som har gjorts för att säkra bevisning. Det kan handla om handlingar, datorer, telefoner och annat material”, säger Andreas Bogseth, förundersökningsledare och kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Umeå.

Läs mer: EBM-chefen: ”Kommer se fler lagförda insiderbrott”. Realtid

Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Senaste lediga jobben