12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Wall Street och Asienbörserna rasar

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 sep. 2007Publicerad: 18 sep. 2007

UPPDATERAD Kurserna på Wall Street föll på måndagen och de ledande Asienbörserna följde efter på tisdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Asien

Vid stängning hade Tokyobörsens Nikkei 225-index gått ned med 2,0 procent till 15.801,8 och det bredare Topixindex hade tappat 2,2 procent till 1.511,0. Tyngst föll aktier i banksektorn, som förutom kreditoron pressades av nyheten om att finansbolaget Credia inlett en rekonstruktion.

Även på den koreanska Seoulbörsen föll bankaktier rejält när Kospi-index backade med 1,7 procent.

Den kinesiska Shanghaibörsen avslutade morgonhandeln med en smärre uppgång men hade på eftermiddagen lokal tid tappat 0,3 procent, samtidigt som Hongkongbörsens Hang Seng-index hade gått ned med 0,2 procent.

Wall Street

Nasdaqs kompositindex tappade 0,8 procent och stängde på 2.581,7. Dow Jones industriindex slutade på 13.03,4 efter ett fall på 0,3 procent.

Den förre chefen för centralbanken, Alan Greenspan, beskrev den ekonomiska framtiden i USA som ”ganska dyster”, vilket förmörkade himlen ovan Wall Street på måndagen.

Och ett färskt rekord för råoljepriser fick inte vågdalen att plana ut – energibolagen jublade dock, medan det höjda oljepriset fick industribolagen att hålla sig för skratt.

ANNONS

Samtidigt börjar krisen för den brittiska banken Northern Rock lägga krokben för investerare i USA.

Tusentals kunder har tagit ut sina besparingar från banken, sedan den räddats av ett nödlån från den brittiska centralbanken.

Northern Rocks aktie störtdök på Londonbörsen, vilket också sänkte de europeiska börserna. Svallvågorna nådde över till andra sidan Atlanten. Och där får nu den flera månader gamla krisen för bolåne- och kreditmarknaderna nytt bränsle.

Stora amerikanska banker som Citigroup och Bank of America föll med 1,3 respektive 0,9 procent. Finanssidan tog stryk och tog med sig övriga sektorer i fallet.

Många är säkra på att centralbanken sänker räntan för första gången på fyra år under tisdagen för att dämpa krisen. Investerare drog sig därför från att genomföra stora köp eller försäljningar före räntebeskedet.

Tekniktunga Nasdaq föll mer än Dow Jones industriindex.

Microsoft hade en tuff dag och dalade 1,1 procent. Detta sedan EU:s domstol avvisat mjukvarujättens överklagande av en dom som bötfäller bolaget på miljardbelopp för att det hindrar konkurrenterna.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS