20 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Verdane investerar i Bemz

Realtid.se

Riskkapitalbolaget ska hjälpa med internationell expansion.

Verdane Capital går in som huvudägare via sin åttonde fond i svenska e-handelsföretaget Bemz, som säljer nya överdrag till Ikea-soffor.

Anledningen till att ta in en stor extern investerare är att Bemz vill öka takten på sin internationella expansion.

– Vi ser enorma möjligheter på Europamarknaden, i synnerhet i Tyskland som nu har gått om Sverige som Ikea:s största marknad. Men vi behöver större marknadsföringsmuskler för att nå ut i bruset. Dessutom finns det betydande potential i USA där intresset är stort, säger grundaren Lesley Pennington.

Köpesumman uppges inte men DI uppger, med hänvisning till källor, att Verdane köper 66 procent av bolaget medan Lesley Pennington kvarstår som ägare med cirka 30 procent. Dessutom får Bemz in 25 miljoner i kapitaltillskott.

E-handelsbolaget säljer produkterna via internet till 35 länder, har 20 anställda och omsatte förra året 53 miljoner kronor.

Verdanes Björn Beckman tar plats i styrelsen.

– Vi tycker Bemz är ett spännande företag med en innovativ och modern affärsidé

för en stor global marknad. Bemz erbjuder något som kunder efterfrågar i allt större utsträckning: en möjlighet att skapa en personlig känsla i sitt hem genom

att förnya sina befintliga möbler istället för att slänga och köpa nya. Det tankesättet

ligger helt rätt i tiden, säger han i en kommentar.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben